Connect with us

Shqip

Programe per te rregjistruar monitorin tuaj

OCam

Eshte nje program(software) me te vertete i mire dhe ne gjendje te rregjistroje levizjet qe beni ne kompjuterin tuaj dhe qe shihni ne monitor.

Pamja grafike, edhe pse minimaliste, eshte e pelqyeshme dhe  e bukur, do te thoja nga me te mirat qe kam pare per nje program te ketij lloji.

Pasi ta keni instaluar, ju shfaqet nje dritare qe mund ta ridimesiononi, dhe oCam do te rregjistroje gjithçka qe beni brenda dritares qe keni zgjedhur; por nese duam te rregjistrojme komplet ekranin, mjafton te klikojme ne

“Resize” dhe te zgjedhim “full screen”.

Eshte e mundur te beni rregullimet per “codec”, gjithashtu dhe bitrate per filmimin dhe numrin e fotogrameve per sekond. Nder te gjitha mund te vendosni edhe nje limit kohe per rregjistrimin.
Me te vertet fantastik.

Shenim: Kujdes, sepse ne fund te instalimit ju kerkon tju ndryshoje faqen fillestare te internetit, pra nese doni qe mos ta ndryshoni, mjafton te hiqni zgjedhjen perkatese.

Shkarko-Ocam

Debut

 

Ne pak qindra Kb Debut eshte ne gjendje te rregjistroje ekranin video te kompjuterit, duke shtuar mundesine te shtoni me pas nje koment zanor. Pra eshte shume e nevojshme per te krijuar, guida(mesime) te ndryshme video ose tutorial.

Mund te zgjidhni tipin e  videos (avi, wmv, etj.), por edhe rregullimet e tyre, komplet te personalizueshme. Eshte edhe ne gjendje te rregjistroje nga burime video te lidhura ne pc ose nga nje webcam.

Video mund te konfigurohet ne formatin dhe ne dimensionet(p.sh.640×480,etj.). Te gjitha funksionet e debut, mund te ndiqen edhe nga tastiera(me ane te kombinazioneve) qe mund te zgjdhen nga perdoruesi

SHENIM: Ne fillim mund te ruani videot me te gjithe tipet(codec), por pas disa kohesh nese kerkoni te perdorni p.sh codec mpg(ose tipe te tjera codec), vini te ftuar per te blere versioni me pagese. Mund te ruani gjithsesi ne formate te tjera videon si avi, wmv e asf.

Nese rastesisht ju del mesazhi qe versioni falas ka skaduar, atehere duhet ta dizinstaloni  dhe ne pamjen e dizistalimit zgjidhni “downgrade to free version”, per tu kthyer ne programin pa pagese(kjo vlen per te gjithe programet e NCH) Shkarko debut video capture

Continue Reading
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Shqip

Visit Sazan island in Albania

sazan albania visit ecaty vlore

Welcome to Vlora 😍

The name of the island of Sazan is mentioned since ancient times, starting from the VI century p.e.s. named SASON.

During the Middle Ages the island passed into Venetian possession. In modern times along with the Ionian Islands of Greece it was conquered by England.

During the Balkan Wars, Greece occupied the island. The decisions of the Conference of Ambassadors in London in 1913 forced him to withdraw from Sazani.

During World War I the island was occupied by Italy. The war of Vlora in 1920 made it possible for them to withdraw from Vlora, but they still kept Sazani under rule, until 1943, when Albania was occupied by the German Nazis. On October 21, 1944 the island was liberated by the Albanian National Liberation Army and since then it is part of the integrity and sovereignty of the Albanian state.

During the Cold War, Sazani, together with the Pasha Limani naval base in Orikum, Vlora, became one of the key points of the Soviet and Albanian Red Army in the Mediterranean. From the time of Julius Caesar until the Second World War, a number of naval battles took place on the coast around the Gulf of Vlora, as a result of which several ships were sunk.

SAZAN -ALBANIA

A part of underwater relics such as amphorae and other objects have been recovered by Albanian archaeologists and are exhibited in the National Historical Museum and the Archaeological Museum in Durrës. During the Cold War, the island of Sazan served as a naval military base where mainly cruise ships, coastal artillery, etc. were stationed.

During that period the island was inhabited by about 10 thousand inhabitants who were mostly relatives of the officers serving on the island.

During the Cold War, the island of Sazan together with the bay of Vlora were considered the most difficult front for the People’s Army in case of war.

For this reason the people serving on the island received special treatment from the government of that time.

The text on English is a copy of the following text in Albanina language, automatically translated. For the source of the article in Albanian language click here

Continue Reading

dasma

Receta Gatimi Shqiptare – Bakllavaja – ja si bëhet -4k video

Festat e fundvitit sapo kanë kaluar por është e pamundur për Shqiptarët që ti kalojnë festat pa gatimet e traditës.

Janë receta tipike që përdoren kryesisht për festat e fundvitit por asgje nuk ndalon askënd për ti përgatitur këto krenari kombëtare në artin e guzhinës, edhe në ditë festive të ndryshme.

Po të përmendim disa prej tyre, si Shëndetlie, Byrek, Gjel deti dhe përshesh, Bakllava etj, gjithkush do të thoshte, që do ti dëshironte çdo javë, në mos edhe çdo ditë.

Pikërisht këtu më qëndroni!

Shija e tyre unike do të preferohej gati edhe çdo ditë, por përgatitja e tyre shpeshherë kërkon pak punë dhe kohë. Ky është rasti i Bakllavasë.

Për recetën me përbërësit ka me shumicë duke kërkuar në google, por ajo që ju sugjerojmë në vijim, është një video që tregon pikërisht përgatitjen, pra më saktë punimin si ndarjen e brumit dhe hapjen e petave, në video do të shihni skena që duken të përsëritura por është pikërisht procesi i punimit që kërkon përsëritje. Për ta parë videon në fjalë klikoni në vijim ose klikoni këtu

Continue Reading

embelsira

Receta Gatimi Shqiptare – Shëndetlie – Si bëhet

Janë të shumtë recetat tradizionale Shqiptare për festat e fundvitit dhe për të njëjtën recetë tradizionale ka mënyra të ndryshme të të gatuarit që ndryshon shpeshherë edhe nga qyteti në qytet, apo nga fshati në fshat.

Recetat e gatimit tradizionale janë Gjeli detit me përshesh, Byreku(me gjizë, me mish, me spinaq etj), Tava te ndryshme(çdo vend i vogël ka traditën e vet), ëmbëlsira: Bakllavaja, Shëndetlie.

Pikërisht për këtë të fundit kemi sot një recetë dhe mund ta shikoni duke klikuar në imazh.

Gezuar festat e fundvitit dhe nje vit sa me i mbare ky qe po vjen!

Continue Reading

Trending