Connect with us

Evente

Pse është fotografimi me hapjen e diafragmës, mënyra më e mirë për fotografi dasmash?

aperture_priority_hapja_e_diafragmes_teknika_fotografimi_ecaty_com

“Profesionistët e vërtetë shkrepin manualisht.” (jo gjithmonë…ose më mirë jo komplet manual)

Nëse dëshironi të bëheni fotografë profesionistë mënyra më e mirë është të mësoni dhe praktikoni. Shumë forume apo website që flasin mbi fotografinë do tju tregojnë artikuj që përmbajnë rregullat kryesore dhe kjo do të thotë se në shumë website do të gjeni pak a shumë të njëjtat mësime mbi fotografinë.

Nëse ju ndiqni vetëm këto rregulla fotografie do të bëni vetëm atë që bëjnë të gjithë.

Fotografët profesionistë janë ata që midis rregullave kryesore dhe eksperimentimit zgjedhin të dyja dhe i kombinojnë me njëra tjetrën duke nxjerrë në pah krijime të reja që janë frut i një eksperience në “fushë” i teknikave kryesore të modifikuara sipas nevojës së fotografit për një fotografi më të arrirë.

Për të qenë profesional në disa raste nuk nevojitet gjithmonë mënyra manuale por ndonjëherë është më e nevojshme edhe ndonjë mënyrë gjysëm-manuale. Siç është konkretisht edhe “hapja e diafragmës(aperture priority). Mënyra manuale mund të jetë e përshtatshme për shumicën e situatave por hapja e diafragmës mund të jetë zgjedhja më e mirë për të fotografuar dasma.

 

Shpejtësia Automatike dhe kontrolli i mënyrës manuale.

Hapja e diafragmës është mënyra më e mirë për të kapur foto natyrale. Eventi i dasmës lëviz shpejt, ndryshimet e dritës janë të shpejta në vende të ndryshme të eventit dhe ajo që mund t’ju shpëtojë kohë dhe në të njëjtën kohë nuk kompromenton aspak fotografinë tuaj(përkundrazi ju shpëton në shumë raste)

Arsye pse unë preferoj “hapjen e diafragmës(aperture priority)

Në vijim keni të listuara disa arsye pse unë personalisht preferoj hapjen e diafragmës kundrejt mënyrës komplet manuale në realizimin e fotografive të një martese:

1. Shpeshherë nuk keni kohën të përdorni dy apo më shumë rregullime të ndryshme në një moment të përcaktuar.

aperture_priority_hapja_e_diafragmes_teknika_fotografimi_ecaty_comNëse ju jeni duke fotografuar në një dasëm dhe jeni duke fotografuar në oborrin e restorantit afer luleve që janë vendosur përqark dhe pastaj kaloni menjëherë poshtë një tende për një dolli të çiftin ju ndryshojnë shumë detajet e dritës dhe nëse do të përdorni mënyrën manuale, nuk do të arrini të kapni ndonjë moment kyç ose do ti thoni çiftit të presë, duke prishur në këtë mënyrë ecurinë natyrale të ngjarjes. Me mënyrën e hapjes së diafragmës nuk do ti keni këto probleme dhe do ta ndiqni këtë aksion më qetë dhe me rezultate më profesionale.

2. Me hapjen e diafragmës ndryshoni pamjen e imazhit të inkuadruar.

Me këtë mënyrë keni mundësi të ndyshoni prapaskenën e imazhit tuaj(Depth of field). Një hapje diafragme f/2.8 do ti japi fotos suaj një efekt avullosje ose nëse dëshironi të keni më tepër detaje në foto mjafton ta ngreni këtë vlerë duke kthjelluar të gjithë imazhin.

Ky artikull vazhdon edhe me 4 pika të tjera për ta lexuar artikullin të plotë mjafton ta shpërndani në rrjetet sociale të treguara në vijim dhe menjëherë do ju hapet artikulli i plotë!

[sociallocker]

3. Aparatet moderne dixhitale vlerësojnë shumë mirë dritën e ambjentit(në të shumtën e rasteve)

Aparatet moderne arrijnë në 95% të rasteve të kapin të ekpsozim të duhur të imazhit. Janë pak rastet kur duhet të bëni ndonjë modifikim të vogël. Dasmat kanë shumë punë dhe shumë detaje, dhe kur teknologjia mund t’ju japë një dorë, përse jo?!

4. Mund të përqëndroheni te kompozimi i imazhit dhe jo te teknika.

aperture_priority_hapja_e_diafragmes_teknika_fotografimi_ecaty_comSa më pak të shqetësoheni për teknikën aq më shumë kohë do të keni kohë për të menduar për kompozimin e imazhit(si, ku, kur) dhe nëse aparati ju jep një dorë me zgjedhjet teknike të shkrepjes, ju përfitoni nga rasti për të menduar se si do të ishte bukur të shkrepej ajo foto që po bëheni gati të shkrepni.

5. Detajet lëvizin shpejt në dasëm, dhe si profesionist duhet ti kapësh të gjitha.

aperture_priority_hapja_e_diafragmes_teknika_fotografimi_ecaty_comUnë nuk jam fans i stilit të përsëritjes të skenës me lëvizjet e zakonshme që i bëhen çiftit. Për një arsye të thjeshtë që çifti do ta kujtojë gjithmonë si diçka fallso. Eshtë më bukur diçka spontane, në këtë mënyrë çifti do ta kujtojë më me kënaqësi dhe fotot e dasmës do të jenë ndryshe nga një dasëm në tjetër. Kështu, që unë personalisht e marr një dasëm si një sfidë me veten për të krijuar diçka unike që nuk ngjason me të tjerat dhe për këtë mënyra e hapjes së diafragmës është zgjedhja më e duhur sepse është gjithmonë gati dhe ju mund të kapni momentin në çdo vend që të spostoheni dhe të jeni të sigurt që do ta kapni profesionalisht.

6.Hapja e diafragmës është zgjedhja perfekte për ekspozime të gjata dhe me pak dritë.

Ju ka ndodhur ndonjëherë kur ndodheni në një vend të bukur me pak fare dritë që po të përdorni blicin mund t’ju limitojë skenën, në këtë rast kjo mënyrë do t’ju ndihmojë të fotografoni të gjithë skenën edhe duke pasur fare pak dritë në dispozicion.

…e pra këto ishin këshillat për këtë artikull.

Sot për sot teknologjia është përhapur shumë dhe shumë mësime mbi fotografinë ju tregojnë se mund të bëni fare lehtë këtë foto apo atë tjetrën por në të vërtetë nuk është ashtu. Nëse foto profesionale për ju mund të thotë se mund të bëni me smartphonin tuaj apo edhe me aparatin profesional që keni blerë ndoshta 5000-6000 euro gaboheni pak :P.  Fotot profesionale mund ti bëni edhe me të dyja këto opsione(edhe se për të parën është pak them pak…si shumë e vështirë) por me punë, mund’ dhe eksperiencë mund t’ia dilni mbanë…kështu që ju sugjeroj të bëni sa më shumë eksperiencë dhe një ditë do të mund të bëheni profesionistë të vërtetë….

…këtu mbërritëm në fund të këtij artikulli…dhe smë mbetet gjë tjetër veç t’ju them mirulexofshim në artikullin tjetër dhe….Shkrepje të bukura!

 

 [/sociallocker]

biznesi

9 gjëra që fotografi juaj nuk do tju thotë kurrë por që do të dëshironte ti dinit!

aparat_koha_e_shkrepjes_ecaty_com
 • 9        Le ti vëmë gjërat në vijë që në fillim!

Nëse më zgjidhni si fotograf apo kameraman për eventin tuaj, nënkuptohet që më keni zgjedhur sepse ju pëlqen puna që bëj. Më konkretisht të përqëndrohemi te fotografi!.

Kur ju kërkoni të menaxhoni mënyrën se si duhet të bëhen fotografitë, kur më thoni si tju vë në pozë për tju fotografuar apo kërkoni herë pas here të shihni se si doli kjo foto apo kjo tjetra…më hiqni entuziazmin dhe dëshirën për të shprehur artin tim, por mbi të gjitha nuk keni besim tek unë, tek puna ime.

Të gjitha ato foto që mund të keni parë janë frut i një pune artistike të menduar dhe te munduar(më falni për gati përseritjen e tingullit), dhe janë bërë pa asnjë menaxhim nga kush nuk po e bën si punë.

Unë e di që  fotografinë e dëshironi të bukur, pa gabime, plot buzëqeshje, jo të shtirur, plot romanticitet, plot thjeshtesi, dhe të jetë si një kopertinë reviste…e di që i doni të gjitha këto por të njëjtat gjera dëshiroj dhe unë për atë fotografi që po mundohem të shkrep.

Prandaj hiqni dorë nga këshillat që mund të jepni për diçka që nuk dini ta bëni mirë dhe përqëndrohuni të bëni mirë, buzëqeshjet, mos rrini të shtirur, krijoni ju romancën, rrini thjeshtë dhe të jeni të sigurtë që ajo fotografi që do të shkrepet do të jetë fotografia më e bukur që do të keni parë ndonjëherë dhe do ta dëshironit si nje kopertinë reviste!!!

…sepse mbi të gjitha ishit JU : në një ditë të rëndësishme, ishit të thjeshtë, ishit vetvetja dhe mbi të gjitha do ju mbetet gjatë në kujtime sepse ka dalë bukur…dhe e dini pse?!!!

…sepse gjithsecili bëri atë çka di të bëjë më mirë në kohën e kërkuar!

Pra në ditën më të bukur të jetës suaj, kërkoni të krijoni atmosferën për të tjerat mendon fotografi!

 

 • 8  Ka çifte që kanë edhe fëmijë dhe i bërtasin gjithmonë atyre për të mos bërë figurë të keqe para fotografit!
  • Lerini fëmijët të luajnë paksa dhe mos i nervozoni, të gjithë fëmijët bëjnë kështu, prandaj lejojini të dëfrehen në mënyrë që kur të vijë momenti i duhur dalin bukur edhe për foto. Duke e risjelle edhe njëherë pikën 9, lerini vend natyrshmërisë, silluni natyrshëm dhe gjithçka do të dalë më bukur!

 

 • 7 Në revista apo tv do të keni parë shumë çifte të tjera që ndoshta ju ka pëlqyer pozimi i tyre dhe do të kishit dëshirë të kishit dhe ju foto po aq të bukura…
  • Dëgjojini pra këshillat që ju jep fotografi juaj sepse ai bazohet mbi të tashmen, bazohet mbi ju dhe mundohet të krijojë pozën që ju shkon më shumë ju.
  • Mos kërkoni të bëni një kopje të asaj që mund të keni parë por mundohuni të pozoni sa më bukur duke ndjekur këshillat e larpërmendura, për tu bëre JU si shembull!

 

 • 6 Prindi: Një faktor i rëndësishëm është dhe bashkëpunimi i familjes së dhëndrit apo nuses me tipin e qëndrimit që kanë gjatë eventit. Nëse babai do të rrijë i qeshur, kjo gjë do të pasqyrohet te mamaja, edhe te vëllezërit e motrat gjithashtu. Pra dhe atmosfera e përgjithshme ka të bëjë shumë në krijimin dhe realizimin e një kujtimi sa më të bukur! 

 

 • 5  E di që fotografitë janë shumë të rëndësishme për ty….edhe për mua(fotografin) janë!
  • Për ty janë të rëndësishme se dëshiron të kujtosh sa më bukur eventin dhe këtë moment historik të jetës
  • Për mua si fotograf, janë të rëndësishme, sepse tregon si punoj, tregojn stilin dhe vlerat e punës që bëj!

 

 • 4 Përpunimi – një proces i rëndësishëm
  • Shumë pak e dinë, shumë pak e besojnë, se puna më e madhe e fotografit(dhe e kameramanit-montazhierit)  është pas kuintave. Pasi duhet të rishikoje me vëmendje të gjithë materialin e mbledhur, duhet ta përpunoje, të shohë një për një çdo element të eventit…dhe ta dini se ashtu si dhe për ju dhe fotografit i vjen keq kur dikush ka dalë ngrysur, pa buzëqeshje dhe ndoshta pas eventin i thuhet fotografit ta rregullojë duke e modifikuar me ndonjë foto tjetër me programe të ndryshme etj…e pra ju them se mënyra më e mirë është  që ata fytyra të ngrysura do të ishte mirë të ishin rregulluar vetë para shkrepjes(si p.sh përfshirje në atmosferën e eventit) Prandaj ndoshta fotografi ndonjëherë ju bezdis duke ju thënë: “pak buzëqeshje”

 

 • 3  Para çdo foto të gjithë bëhen nervoz
  • Shpeshherë për të mos thënë gjithmonë, përpara shkrepjes deri 1 sekond përpara, të gjithë janë të qëshur, bën shkrepjen dhe shikon që foto del si të shtangur. Po rrini o popull i qetë se fotografi po bëni. 🙂 Jini sa më të thjeshtë  kur do të bëni foto mos u pezmatoni. sepse fotografi pastaj do jua bëjë si fëmijët do ju thotë GA(shkrepje)dhe pastaj do mbarojë fjalën me TI ose internacionalçe CHEE(SHOOT) SE

 

 • 2 çmimi – më thyeni ndjenjat kur luani me çmimin tim.
  • Më rastis shumë herë që vendoset në diskutim çmimi që aplikoj.
   • Pse i ke çmimet kaq të larta, çfarë do bësh që kërkon aq. ose ose me keq akoma kur të thonë mirë dhe pastaj të thonë: të jap një pjësë dhe tjetrën si dihet?!
   • Mua nuk më pëlqen që ti “rrjep”(ta themi popullorshe) klientët dhe çmimet mundohem ti mbaj në barazpeshë me atë që ofroj. Nëse po kërkoj shumë do të thotë që po mundohemm shumë për të krijuar diçka të bukur.
   • Qëllon shpesh të dëgjoj, “pse çfarë do bësh, vetëm shkrepje do bësh”  thjesht për informacion…shkrepjet përmbajnë të paktën këto gjëra brenda: koha gjatë eventit, koha e përpunimit, studimi(nëse ndonjëri e bën sot për nesër këtë zanat ta thotë),spostimi,materialet e perpunimit, materialet e punës(aparati,lentet etj), studio, + shpenzime të tjera që spo listoj se shkon shumë gjatë
   • Ky zanat si çdo zanat tjeter ka nga ata që paguhen pak dhe nga ata diçka më shumë(Zgjedhja është e lirë)

 

 • 1 Unë jam një njeri që më pëlqen të krijoj stilin tim dhe vë në punë çdo strument që mund të më nevojitet!
  • Pra nëse më sheh që vij 5 min më vonë për klipin, mund të kem humbur çelsat, telefonin ose këpuçën e majtë, nuk po gjej aparatin edhe pse e kam në qafë, ndoshta materialet që duhet tju jap jua dorëzoj një javë më vonë se parashikimi…por të më besosh se kam qenë duke punuar për diçka të bukur dhe meqë ra fjala duke të dorëzuar materialin, do ta shohësh, do ta rishohësh.
  • Do të thuash …………
  • Ato pikat, çfarëdo fjalësh të mbajnë brenda nëse janë të mirëfillta dhe të bazuara si në të mirë dhe në të keq është mirë të thuhen…sepse në të keq mund të gjehet një zgjidhje…dhe në të mirë, është një vlerësim i denjë për punën e bërë….

Besoj se çdo fotograf mund të gjejë një pjesë jete në këto vargje, gjithashtu edhe çiftet që kanë prenoturar shërbime nga to.

Prandaj për një mbarëvajtje pune të dyanshme, këshilla është të jemi sa më të mirëkuptuar dhe sa më përgjegjës.

 

Continue Reading

Artikuj Sociale

Piknik te kalaja Bashtoves(Bashtova’s Castle)

kalaja e bashtoves evente kulturore shqiptare

…edhe pak orë na ndajnë nga fillimi i eventit artistik kulturor në Kalanë e Bashtovës. Për ata që nuk e dinë, kjo kala ndodhet afër bregdetit në një zonë fushore midis Kavajës dhe Rrogozhinës.

Për të shkuar të vizitoni kalanë e Bashtovës, ju duhet të dilni në Gosë dhe të ndiqni rrugën për në bregdet. Rruga është e asfaltuar por tashmë e degraduar dhe ka nevojë për një rikontruktim prandaj ju ftojmë të bëni kujdes nga gropat dhe dislivelet në rrugë.

kalaja bashtoves piknik

kalaja bashtoves piknik

Eventi qe do të zhvillohet në datat 6-7 titullohet pikërisht “piknik artistik në kalanë e Bashtovës” ju ftojmë ta vizitoni nesër dhe pasnesër pasi do të keni mbresa vertet të mira dhe me siguri do të dëshironi ta rivizitoni.

Eventi mbledh artistë të ndryshëm dhe mbështetet nga Ministria e Kulturës.

Nuk na mbetet gjë tjetër veçse t’ju urojmë: Kalofshi bukur e bëfshi qef!

www.kalajabashtoves.ecaty.com

Continue Reading

Enduro

Rally Albania 2015 nga data 6 deri në 13 qershor per të zbuluar Shqipërinë!

rally_albania_2015_sport_events_moto_car_quad_ssv_shqiperi_ecaty_com

RALLY ALBANIA  është një event sportiv ekstrem që i bie rreth e përqark Shqipërisë me garues nga e gjithë bota që mblidhen në këtë spektakël të motorrave, makinave, quad dhe SSV.

Ky event është i hapur për të gjithë ata që kanë shpirt sportiv, mjetin e duhur, dhe letrat në rregull(siguracionin, kualidimet e nevojshme etj) dhe të jenë 18 vjeç e lart.

Rregjistrimi është i hapur nga 1 tetori 2014 deri në 1 Qershor 2015.

Ky event është shumë i rëndësishëm si nga ana sportive por gjithashtu edhe nga ana turistike.

rally_albania_2015_sport_events_moto_car_quad_sev_shqiperi_ecaty_com

Në fakt me pjesëmarrjen e garuesve nga e gjithë botë përhapet fjala por edhe imazhe shumë të bukura e të rralla të natyrës Shqiptare. Por kësaj gjëje i dedikohet relativisht pak vëmendje.

Do të ishte bukur dhe do ti sugjeroja kryesisht pjesmarrësmve Shqiptarë që gjatë këtij rrugëtimi, gjatë kësaj gare të përcillnin edhe imazhe nga vende të ndryshme e pak të njohura nga shumica e Shqiptarëve, me qëllim rritjen e turizmit dhe zbulimin e bukurive të ndryshme shqiptare.

Rrugëtimi i kësaj gare do të kalojë në vendet më piktoreske të Shqipërisë nga veriu në jug per rreth 1880 km garë të ndezur dhe eksploruese të vendit të shqiponjave!

rally_albania_2015_sport_events_moto_car_quad_sev_shqiperi_national_park_lure_ecaty_com

Për më tepër, vizitoni faqen zyrtare të eventit këtu

Continue Reading

Trending