Connect with us

aktore te huaj

Ikona e kinemasë Clint Eastwood mbush 85 vjeç!

Clint_Eastwood_mbush_85_vjeç_ecaty_com

25 vjet si spektator dhe 65 vitet pasardhëse si protagonist i kinemasë. Sot 31 maj, ikona e kinemasë botërore, Clint Eastwood mbush 85 vjeç. Lindur në San Francisco, në Kaliforni në vitin 1930, në një familje protestante me origjinë irlandeze, skoceze, hollandeze dhe angleze, aktori dhe regjisti nga USA u bë i famshëm nga tre filmat western që kanë si temë kryesore dollarët e ashtuquajtur ndryshe dhe treshja e dollarëve nga Sergio Leone, duke interpretuar “Njeriun pa emër” në filmin “Për një grusht dollarë(1964), “Për ndonjë dollar më shumë(1965) dhe “I miri, i shëmtuari dhe i keqi(1966).

Tre film që bënë historinë e kinemasë me fishkëllimat,duelet, pistoletat dhe Western që na mbanin ngjitur me televizorin duke shikuar këto përla të kinemasë me protagonist Clint Eastwood.

Kolonat zanore të firmosura nga Ennio Morricone hapën erën e filmave western me skena që në vitet  60-70 praktikoheshin në jetën reale.

 

Continue Reading
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

aktore te huaj

Besoni ne endrrat tuaja dhe beni çmos ti realizoni!

sylvester stallone young

Kjo është një nga historitë me një moral të fortë për t’ju drejtuar në rrugën e duhur për kapërcimin e vështirësive dhe realizimin e ëndrrave tuaja.

Historia që do të lexoni në vijim është klasifikuar nga Hollywood-i si një histori e trishtë(kurse une shtoj…edhe me fund mbresëlënës)

Emri i personazhit për të cilin bëhet fjalë është Sylvester Stallone.
Ylli i kinemasë më i famshëm në Amerikë por një nga aktorët më të famshëm edhe në rang botëror.

Filmat që e bënë të famshëm janë filmat e “Rocky Balboa”.

Pikërisht këtu qëndron trishtimi dhe bukuria e kësaj historie.

Sylvester Stallone në fillimet e tij ishte një aktor jo shumë i aftë ose më mirë të themi klasifikohej si i tillë, për shkak të pamjes së tij që nuk ishte ajo që të rinjtë e atëhershëm do të merrnin si shembull. Edhe jeta e tij nuk shkonte shumë mirë pasi ishte shumë i varfër. Ai arriti në një pikë trishtimi(depresioni) në jetën e tij aq sa vodhi edhe bizhuteritë e gruas dhe i shiti. Gjërat shkuan edhe më keq, deri sa ai përfundoi si i pastrehë dhe flejti në stacionin e autobuzit për rreth 3 ditë. Në pamundësi për të paguar qeranë dhe ushqimin. Momenti më i keq për të erdhi kur atij iu desh të shishte edhe qenin e tij në pijetoren e qytetit, një të panjohuri. Ai nuk kishte më para për ta ushqyer. E shiti atë për vetëm 25 dollarë dhe kur e shiti ai tregon se u larguar duke qarë.

Dy javë më vonë ai pa një ndeshje boksi midis Mohammed Ali dhe Chuck Wepner dhe ajo ndeshje boksi i dha atij frymëzimin për të shkruar një skenar për filmin e famshëm Roki(Rocky). Ai e shkroi atë skenar për rreth 20 orë! Pastaj provoi ta shesë dhe i dhanë një ofertë për 125 000 dollarë për skenarin. Por ai i bëri NJE KERKESE atyre që i bënë ofertën. Donte të ishte vetë ai protagonisti në filmin që do të luhej me atë skenar. Ai donte të ishte Roki(Rocky). Përgjigja e studios ishte negative. Ata i thanë JO dhe donin një yll kinemaje të ishte protagonist i atij filmi.

Ata i thanë se ai kishte një “karakter të lezetshëm dhe fliste në mënyrë të tillë.” Ai iku bashkë me skenarin. Pas disa javësh, studioja i ofroi atij 250 000 dollarë vetëm për skenarin. Ai nuk pranoi. Ata i ofruan 350 000 dollarë. Ai përsëri nuk pranoi. Ata e donin atë skenar. Por JO atë si aktor protagonist. Ai i tha që nuk i shiste vetëm skenarin. I përsëriti se dëshironte të ishte ai PROTAGONISTI në atë film.

Pas disa kohësh studioja pranoi por i dha atij vetëm 35 000 dollarë për skenarin dhe e lejuan të ishte ai aktori kryesor, Rocky…! Vazhdimi pastaj siç e dini është histori e kinemasë botërore. Filmi fitoi çmimin Piktura më e mirë, Realizimi më i mirë dhe filmi me montazhin më të mirë në çmimet oskar.

Ai(Sylvester Stallone) u emërua si Aktori më i mirë” dhe filmi ROCKY u fut në rregjistrin e filmave Amerikan si një nga filmat më të mirë të realizuar ndonjëherë!.

sylvester stalloneDhe e dini gjënë e parë që bleu ai me 35 000 dollarët që i dhanë? QENIN që shiti.
Po, Stallone e donte shumë qenin e tij aq sa ai priti 3 ditë në pijetoren ku e kishte shitur për të takuar zotërinë që i kishte blerë qenin. Ditën e 3-të ai pa të vinte zotërinë me qenin dhe Stallone i shpjegoi përse ia kishte shitur qenin dhe iu lut që t’ia shiste përsëri atij. Zotëria nuk pranoi. Stallone i ofroi atij 100 dollarë, zotëria përsëri nuk pranoi. Ai i ofroi 500 dollarë dhe prapë nuk pranoi, nuk pranoi as 1000 dollarë dhe do ta besoni apo jo, Stallones iu desh të paguante 15 000 dollarë për të njëjtin qen që kishte shitur për 25 dollarë dhe në fund arriti ta rimarrë qenin  e tij mbrapsh.

Dhe sot, i njëjti Stallone i cili flente në rrugë dhe shiti qenin e tij vetëm se nuk ia dilte ta ushqente, është një nga aktorët më të MEDHENJ, një nga yjet e padiskutueshëm të kinemasë që ka jetuar ndonjëherë mbi dhe.

Kohët e vështira ekzistojnë për këdo.Dhe kur ndodhesh brenda një periudhe të tillë është vërtet keq…shumë shumë keq.

Keni ëndërruar ndonjëherë? Keni pasur ndonjëherë ëndrra që do të kishit dashur ti realizonit? Por jeni ndjerë të pafuqishëm për ti realizuar? Të pamundur për tia dalë mbanë? keni pasur shumë pengesa? çdonjeri kalon për periudha të tilla

Jeta është luftë(siç thotë populli). Mundësitë do tju jepen, por meqënëse ju nuk jeni DIKUSH, ata do të duan nga ju vetëm atë që ju realizoni por jo juve. Eshtë një botë që as nuk sheh as nuk dëgjon dhe as që do tja dijë për ju por vetëm pretendon.

Nëse ju nuk jeni të famshëm, ose të pasur ose diçka e ngjashme, do ta keni të vështirë të ecni përpara.

Dyert do t’ju mbyllen shumë herë, njerëzit do ju vjedhin shpresat, forcën për të ecur përpara, do përpiqen t’ju thyejnë endrrat dhe ju do ecni përpara duke e shtyrë, ec e ec deri sa të vemë, ata do ju përdorin ju për të realizuar ëndrrat e tyre dhe të juajat do të zhduken edhe nga kujtimet.

Dhe kur ëndrrat tuaja të jenë thyer, ju do të ndjeheni të pashpresë, pa fuqi për të ecur përpara dhe do të bëni edhe punë jo dinjitoze për njeriun vetëm për të mbijetuar. Do të jeni të pamundur për të siguruar ushqimin, dhe ndoshta do të flini në rrugë, mund t’ju ndodhë, ka mundësi.

POR ASNJEHERE MOS LEJONI ASKEND T’JU THYEJE ENDRRAT. çfarëdogjëje të ndodhë, ju vazhdoni të ëndërroni edhe kur ju thyhen ëndrrat, edhe kur jeni të pashpresë edhe kur ju mungon forca edhe kur ju mbyllen dyert, vazhdoni ëndërroni. Edhe kur ju nënvlerësojnë vazhdoni ëndërroni.

ASNJERI NUK E DI SE CFARE JU MUND TE BENI, PERVEC JUSH!

Njerëzit do t’ju gjykojnë ju nga pamja(si dukeni) dhe nga çfarë ju keni.

Por ju lutem, bëhuni të fortë, luftoni! luftoni për ëndrrat tuaja. Mos u dorëzoni anjëherë dhe vazhdoni të ëndërroni gjithmonë duke bërë në çdo kohë një hap drejt realizimit të ëndrrave tuaja.

Edhe nëse do të thotë të shisni rrobat tuaja ose te fleni me qentë, ESHTE NE RREGULL, por AQ GJATE SA JU JENI GJALLE, HISTORIA JUAJ NUK KA MBARUAR. BESOJENI.

Përqëndrohuni në ëndrrat tuaja, bëni çmos për ti realizuar, mbajini gjallë ëndrrat dhe ecni përpara me kokën lart.

Pra morali i këtij tregimi është që vetëm duke besuar te ëndrrat mund të arrini ti realizoni, mos lejoni askënd t’ju shkatërrojë këto ëndrra dhe jepini vlerë vetës suaj duke besuar në aftësitë tuaja.

Bota nuk ju njeh, vetëm ju njihni veten tuaj ose nëse as ju nuk e njihni, filloni ta njihni dhe të besoni në të.

Ky shkrim mu duk shumë i pastër dhe me vlera, ndaj desha ta përkthej dhe përshtas edhe për ata që nuk arrijnë ta kuptojnë në gjuhën origjinale. Ju uroj një ditë të mbarë dhe ju bashkangjis në vijim dhe tekstin origjinal në anglisht.

This is one of the SADDEST stories ever told in Hollywood. His name is Sylvestar Stallone. One of the BIGGEST and Most famous American Movie superstars. Back in the day, Stallone was a
struggling actor in every definition. At some point, he got so broke that he stole his wife’s jewellery and sold it. Things got so bad that he even ended up homeless. Yes, he slept at the New York bus station for 3 days. Unable to pay rent or afford food. His lowest point came when he tried to sell his dog at the liquor store to any
stranger. He didn’t have money to feed the dog anymore. He sold it at $25 only. He says he walked away crying.

Two weeks later,he saw a boxing match between Mohammed Ali and Chuck Wepner and that match gave him the inspiration to write the script for the famous movie,ROCKY. He wrote the script for 20 hours! He tried to sell it and got an offer for $125,000 for the script. But he had just ONE REQUEST. He wanted to STAR in
the movie. He wanted to be the MAIN ACTOR. Rocky himself. But the studio said NO. They wanted a REAL STAR.

They said he “Looked funny and talked funny”. He left with his script. A few weeks later,the studio offered him $250,000 for the script. He refused. They even offered $350,000. He still refused. They wanted his movie. But NOT him. He said NO. He had to be
IN THAT MOVIE.

After a while,the studio agreed,gave him $35,000 for the script and let him star in it! The rest is history! The movie won Best Picture, Best Directing and Best Film Editing at the prestigious
Oscar Awards. He was even nominated for BEST ACTOR! The Movie ROCKY was even inducted into the American National Film Registry as one of the greatest movies ever!

And do You know the first thing he bought with the $35,000? THE DOG HE SOLD. Yes,Stallone LOVED HIS DOG SO MUCH that he stood at the liquor store for 3 days waiting for the man he sold
his dog to. And on the 3rd day,he saw the man coming with the dog. Stallone explained why he sold the dog and begged for the dog back. The man refused. Stallone offered him $100. The
man refused. He offered him $500. And the guy refused. Yes,he refused even $1000. And,Believe it or Not,Stallone had to pay $15,000 for the same,same dog he sold at $25 only! And he
finally got his dog back!

And today,the same Stallone who slept in the streets and sold his dog JUST BECAUSE he couldn’t even feed it anymore,is one of the GREATEST Movie Stars who ever walked the Earth!

Being broke is BAD. Really BAD. Have You ever had a dream? A wonderful dream? But You are too broke to implement it? Too tiny to do it? Too small to accomplish it? Damn! I’ve been there too many times!

Life is tough. Opportunities will pass you by,just because you are a
NOBODY. People will want your products but NOT YOU. Its a tough
world. If you ain’t already famous, or rich or “connected”, You will find it rough.

Doors will be shut on You. People will steal your glory and crash your hopes. You will push and push. And yet NOTHING WILL HAPPEN.

And then your hopes will be crashed. You will be broke. Damn broke. You will do odd jobs for survival. You will be unable to feed yourself. And Yes, you may end up sleeping in the streets.
It happens. Yes, it does.

BUT NEVER LET THEM CRUSH THAT DREAM. Whatever happens to
You, Keep Dreaming. Even when they crush your hopes, Keep Dreaming. Even when they turn you away, Keep Dreaming.
Even when they shut you down, Keep Dreaming.

NO ONE KNOWS WHAT YOU ARE CAPABLE OF EXCEPT YOURSELF! People will judge You by HOW you look. And by WHAT You have.
But please, Fight on! Fight for Your place in history. Fight for your glory. NEVER EVER GIVE UP!

Even if it means selling all your clothes and sleeping with the dogs, ITS OKAY! But AS LONG AS YOU ARE STILL ALIVE, Your STORY IS NOT OVER. TRUST ME.

Keep Up the Fight. Keep your dreams and hope alive. Go great .

Like and share if inspired. Lovely day people!

Continue Reading

Trending