Pite me Spinaq – receta gatimi

pite_me_spinaq_receta_gatimi_shqip_ecaty_com_si_te_gatuajme

Receta gatimi – ecaty.com gatuani me fantazi, servireni bukur, sepse nje ushqim i prezantuar bukur eshte gjysma e shijes, guzhina ka shume receta te shijshme por qe shpeshhere kalojne te pa shijuar vetem sepse prezantohen me nje pamje jo fort terheqese edhe se ndoshta mund te jete ushqimi me i mire qe mund te jete gatuar ndonjehere.
Per te mesuar receta gatimi te reja na vizitoni shpesh dhe do t’ju servirim receta vertet te shijshme…
Ju befte mire. 

Pite me Spinaq - reeceta gatimi
Pite me Spinaq - receta gatimi
Write a review
Print
Përbërësit
 1. 500gr spinaq,
 2. 1kg djathe lope,
 3. 1kg pete e gatshme,
 4. 5 veze,
 5. 300ml qumesht,
 6. vaj,
 7. kripe.
Përgatitja
 1. E ziejme spinaqin ne uje te valuar ne zjarr. Spinaqin e zier e shperlajme me uje te ftohte, e kullojme dhe e presim ne cope te imeta.
 2. Nderkohe, i thyejme vezet dhe i ndajme te bardhat nga te verdhat.Te bardhat e vezes i rrahim me mikser. Ne tenxheren e madhe me te verdhat e vezes e grijme djathin dhe e shtojme qumeshtin. Hedhim ne te kripe dhe vaj. Pastaj, ne ene i shtojme te bardhat e vezes te rrahura dhe spinaqin. Perziejme me luge, derisa te fitojme nje mase homogjene.
 3. Ne tave hedhim vaj dhe e perhapim me furçe ne tere siperfaqen. Ne tave e veme nje pete dhe e palojme ne madhesi te taves.
 4. E marrim peten e dyte, e tutelojme me dore dhe e kalojme ne masen ne tenxhere. Kete pete e veme siper petes ne tave ne skaj te taves. Te njejten gje e bejme me te gjitha petet, me te cilat e mbushim taven.
 5. Masen e mbetur ne tenxhere e shperndajme ne tave siper pites. Siper hedhim vaj dhe i shtrojme dy petet e mbetura. Skajet e peteve i shtypim ne brendi te taves.Edhe siper tyre hedhim vaj dhe e perhapim ne tere siperfaqen e petes. Taven e veme ne furre, pjekim 15 minuta ne temperature prej 220 grade.
 6. Piten e presim ne cope.
 7. Ju befte mire
ECATY https://www.ecaty.com/

Lini një Përgjigje