Receta Gatimi – Tiramisu embelsire

receta_gatimi_tiramisu_si_te_gatuajme_ecaty_com

Tiramisu – si te pergatisni tiramisu. Nje embelsire klasike e guzhines europiane dhe me saktesisht nga guzhina italiane. 

Tiramisu
embelsire italiane
Write a review
Print
Perberesit
 1. 400 gr biskota pishkote
 2. 500 gr djath mascarpone
 3. 400 gr ajke e embel(hopla)
 4. 200 gr sheqer pluhur
 5. 1 qese e vogel zhelatine kokerrza
 6. 150 ml kafe e pergaditur
 7. Kakao per pluhurosje
Pergatitja
 1. Se pari zhelatine laget me pak uje te ngrohet,jo te vloj.
 2. Atehere miret djathi mascarpone dhe perzihet me sheqer pluhur me mixer
 3. Ajka e embel tundet derisa te trashet.
 4. Pasi djathi mascarpone me sheqerin behet nje mase kremoze shtohet edhe ajka e embel.
 5. Zhelatine se shkire i shtohen 2-3 luge nga kremi,perzihet mire qe te ruaj konsistencen e vet,dhe me pas perzihet me krejt krem in tjeter te pergaditur.
 6. Pishkotet lagen mjaft shkurt ne kafen e pergaditur.
 7. Pishkotet renditen ne nje kallep me te thelle te mbuluar me leter per pjekje ose alufolie.
 8. Renditen nje rend pishkote,nje rend krem derisa te hargjohet kremi dhe pishkotet(madhesia e kallepit ku do ti renditini eshte varesisht sa deshironi te jete e larte tiramisuja).
 9. Me rendesi eshte qe shtresa e fundit te jete me kremin dhe pastaj pluhuroset me kakao.
Notes
 1. Tiramisuja lihet te ftohet dhe pastaj se bashku me letren per pjekje ose alufolien nxirret nga kallepi dhe qitet ne ndonje tabaka te rafshet ku me lehte do te nxjerrim pjeset e prera qe do ti servojme.Ju befte mire.
ECATY https://www.ecaty.com/

Lini një Përgjigje