Connect with us

Artikuj Sociale

Ne Valbone me Traget – Ekskursion ne natyre!

valbone_tropoje_ecaty_com_tourism_shqiptar_me_traget_shqiperi

Turizmi Shqiptar po fillon te organizohet dhe ti ofroje turisteve destinacione te ndryshme, te reja dhe ndoshta te panjohura me pare per publikun e gjere ose ndoshta ishin ne pamundesi per tu arrire per shkak te infrastruktures apo dhe organizimit.

Nje pune e mire po behet nga grupe te ndryshme qe specializohen gjithnje e me shume duke i ofruar turisteve vendas dhe te huaj alternativa te ndryshme nga pushimet e zakonshme.

Ne vijim keni nje oferte per te vizituar Luginen e Valbones…per me teper lexoni ne vijim…

Shenim: DHE MOS HARRONI MBANI PASTER AMBJENTIN KUDO QE SHKONI…keshtu do te kemi me shume bukuri te natyres per te eksploruar dhe vleresuar…

Ne VALBONE me TRAGET 9 – 10 Maj 2015 All Included 69 Euro!

Vendet e Fundit… Nisemi te Shtunen ne mengjes…

Shenim: fotot jane nga fundjava qe kaloje, qe dote thote qe ne kete periudhe valbona eshte me e bukur se kurre…

Tirane-Koman-Fierze-Bajram,Curr-Valbone & Valbone-Bajram,Curr-Gjakove-Prizren-Kukes-Tirane.

Per te REZERVUAR KONTAKTONI ne NR 0696583870.
REZERVIMET MBYLLEN TE Premten date 8 maj ne oren 20:00

Lugina e Valbones:
Lugina e Valbonës shtrihet në qendër të Alpeve Shqiptare, në Rrethin e Tropojës. Lugina e Valbonës ka statusin e Parkut Nacional dhe shtrihet ne nje siperfaqe prej 8.000 hektarësh.
Natyra e këtij parku është e pasur me varitete të përshtatshme për turizëm, peshkim e alpinizëm. Në pjesën e brendshme të Parkut ka mjaft shpella interesante, nga të cilat dallohet Shpella e Dragobisë.
Ka një klimë malore me dimër të ashpër e reshje të pasura shiu e bore dhe me temperatura të ulëta e periudhë të gjatë me ngrica dhe erëra. Nën ujëvarën e pragut të Valbonës, ujërat e këtyre burimeve zhduken nën zhavorre deri në hyrje të Rragamit.
Ka toka të murrme pyjore mes lartësive 500-1200 metra; pastaj vijnë tokat e kadifenjta që shtrihen në shpatin e majtë të kësaj lugine nga Mbaskollata dhe deri në Shoshan në lartësinë 400-900 metra.

valbone_tropoje_ecaty_com_tourism_shqiptar_natyre

Programi:

  • Dita Pare:

Nisja behet ne oren 05:00 nga Tirana Tek Liceu Artistik “Jordan Misja”. Ne oren 08:30 jemi ne Koman. Konsumojme mengjesin/kafe duke pritur tragetin dhe pastaj vazhdojme udhetimin tone me traget 2 ore e 30 minuta. Ne traget do mahniteni duke pare bukurite e liqenit te Komanit, duke udhetuar mes per mes tij nga Komani ne Fierze. Eshte e mahnitshme te shohesh se si trageti kalon mes per mes maleve. Rreth ores 12:00 jemi ne Fierze. Nje ndalese e shkurter ne Fierze dhe behemi gati per tu nisur per ne Luginen e Valbones. Nga Fierza marrim furgonin dhe nisemi per ne Valbone. Rreth ores 13:30 jemi ne Valbone. Sa po shkojme gjeme te shtruar ne natyre dreken.

Pasi jemi akomoduar neper dhoma dhe kemi konsumuar dreken, jemi gati per te eksploruar kete zone mahnitese. Ne oren 15:30 nisemi per te “Liqeni Xhems”, gjate rruges kemi mundesi per te hulumtuar dhe luginen e Valbones. Aty do te ndalojme dhe buze Lumit te Valbones si dhe do te hulumtojme pak dhe mullirin e fshatit. Nga ora 18:00 – 20:45 kohe e lire, ku sigurisht Futbolli, Volejbolli dhe lojra te tjera nuk mungojne. Ne oren 21:00 konsumojme darken. Kete here perseri duke ju permbajtur ushqimit karakteristik te zones nuk mund te mungoje qingji ne Hell. Pas darke zhvillohen lojra te ndryshme ne grup.

  • Dita Dyte:

Te nesermen mengjesi konsumohet nga ora 8:00 – 8:45. Ne oren 9:00 Nisemi perseri per guide. Kete here do eksplorojme luginen e Valbones nga pjesa e siperme, do te ngjitemi te Rrethi Jubanit, nje nga vendet me karakteristike per te vrojtuar tej per tej Luginen e Valbones. Gjate rruges do te ndalemi ne disa nga vendet me te vecanta. Rreth ores 13:30 jemi perseri ne fshat. Tashme behemi gati te konsumojme dreken qe perseri do kemi mundesi te provojme produkte te tjera karakteristike te zones sic eshte “FLI” dhe “maze t’zieme”

Pasi konsumojme dreken behemi gati per tu larguar nga Valbona, por guida jone nuk perfundon ketu. Nga Valbona i drejtohemi Bajram Currit, 30 Minuta hulumtim te ketyj qyteti me shume vlera per historine dhe nga Bajram Curri nisemi per te kaluar kufinjte, duke qene se kthimin do e bejme nga Kosova. Kalojme Gjakoven, por nuk mund te mbyllim udhetimin tone pa bere nje ndalese ne Prizren, nje vizite tek Lidhja e Prizrenit, xhamia, dhe pazari. Rreth ores 21:30 jemi Ne Tirane, pak te lodhur, por shume te kenaqur.

Cmimi per kete Aktivitet eshte 69 Euro per person.
Te perfshira ne Cmim jane:
1. Transporti Gjate te gjith Turit
2. Bileta e Tragetit
3. Fjetja naten e shtune ne Valbone
4. 2 Dreka, ajo e te shtunes dhe ajo e te dieles
5. 1 darke (Darka e te shtunes)
6. 1 Mengjes (Mengjesi i te Dieles)
7. Qingji/Keci ne Hell gjat mbremjes se te shtunes
8. Guida dhe organizimi.

Per te REZERVUAR KONTAKTONI ne NR 0696583870.

Burimi:https://www.facebook.com/Klubi.Kampistave

Continue Reading
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Artikuj Sociale

Ura e Frëngut në Gjorm – Vlora Albania

Ndodhet afër fshatit Gjormë dhe ka shërbyer për qarkullimin dhe komunikimin e banorëve të fshatrave, që ndodhen në bregun e majtë të lumit Shushicë.

Ajo është urë e tipit me dopjo qemer me harkun në formë lundre dhe me dy dritare shkarkuese. Arkitektura e urës i është përshtatur terrenit shkëmbor ku është ndërtuar, duke u harmonizuar me peizazhin natyror.

Muratura e saj është e ndërtuar me gur kave të lidhur me llaç gëlqere. Në vitin 2015 kjo urë i është nënshtruar një ndërhyrjeje restauruese nga DRKK Vlorë.

burimi i lajmit

Continue Reading

Artikuj Sociale

Kalaja dhe plazhi i Bashtoves pastrohet dhe pergatitet per sezonin veror

kalaja e vil-bashtoves8-keshtjella-e-bashtoves-vile-gose-kavaje-ecaty-com

Eshte i fresket fare lajmi qe po ju japim ne vijim, pasi vetem pak dite me pare kalaja dhe plazhi i Bashtoves jane pastruar per ti dhene fillimin nje sezoni turistik sa me te denje per per hijeshine e natyres qe mbart zona e kalase dhe ajo perrreth saj.

Ta mbajme paster

Djemte dhe vajzat e Ecovolis kane bere nje pastrim dhe nje nisme te bukur pasi duke e pastruar i kane dhene turistit nje shkak me shume per ta vizituar ate zone.

Per ata qe nuk e dine akoma, kalaja e Bashtoves gjendet 1km para grykederdhjes se lumit shkumbin.

Per tju dhene nje ide sa me te qarte ajo ndodhet dhe midis Spillese dhe Divjakes.

Per te shkuar atje mjafton te dilni nga rruga kryesore SH4 ne Gose qe ndodhet midis Kavajes dhe Rrogozhines, ndiqni rrugen e plazhit, pra per ne perendim dhe shkoni pothuajse ne fund. Pra Nje kilometer para derdhjes se lumit Shkumbin ne bregdet. Pikerisht aty ndodhet kalaja e Bashtoves.

Tani te rikthehemi te pastrimi, thame qe eshte nje nisme e bukur por kesaj nisme duhet ti bashkohet dhe miresjellja e turistit me natyren, te mos e beje pis por ta mbaje paster.

Vetem ne kete menyre do te kemi gjithnje nje ambjent mikprites duke u miresjellje me natyren

ecovolis

Continue Reading

Artikuj Sociale

Pipza – ja si behet nje strument muzikor

pipzat

Nuk e di sa nga ju mund ta njohin këtë strument që do ju tregoj në vijim.

Bëhet fjalë për një strument muzikor që mund ta quajmë fyell ose popullorshe pipëz që nëse jeni të zanatit mund të krijoni muzikë dhe të imitoni këngët e që ju pëlqejnë.

E veçanta e këtij strumenti është se mund ta bëni fare mirë edhe ju vetë, si i thonë llafit <beje mire beje vete>

Nuk ka asnjë shpenzim për të bërë përveçse kohës suaj që do i kushtoni për ta bërë. Ju duhet pikë së pari të dilni në natyrë, të gjeni ndonjë kërcell gruri të njomë ose kallami të vogël fare dhe të keni me vete ndonjë brisk ose ndonjë mjet tjetër prerës

strumente muzikore

pastaj sju mbetet gjë tjetër vetem se të videon në youtube që ju tregon se si ta bëni duke klikuar këtu ose klikoni mbi imazh

Si te beni nje pipez ose fyell

Continue Reading

Trending