ajvar_salce_me_speca_dhe_patellxhan_te_pjekur_ecaty_com

Ajvari eshte nje salce me baze specat dhe patellxhanet e pjekur, e sherbyer ne kuzhinen Turke si shoqeruese e mishit te pjekur te viçit, qengjit apo derrit, qofteve, peshkut ne zgare apo si salce per makaronat. Ngjyra e specave nuk e ndryshon aspak shijen e salces, vetem i jep asaj nje pamje me te bukur!

Ajvar (salcë me speca dhe patëllxhan të pjekur)
Ajvari eshte nje salce me baze specat dhe patellxhanet e pjekur, e sherbyer ne kuzhinen Turke si shoqeruese e mishit te pjekur te viçit, qengjit apo derrit, qofteve, peshkut ne zgare apo si salce per makaronat. Ngjyra e specave nuk e ndryshon aspak shijen e salces, vetem i jep asaj nje pamje me te bukur!
Write a review
Print
Perberesit
 1. 2 speca te kuq
 2. 2 speca jeshil
 3. 2 speca te verdhe
 4. 3 patellxhan
 5. 4 thelpinje hudhre te paqeruara, te mbeshtjella ne leter alumini
 6. 2 thelpinje hudhre te qeruara dhe te grira holle
 7. kokat e 2 qepeve te njoma, te prera holle
 8. 1 spec djeges, i prere holle
 9. majdanoz te fresket te grire
 10. 2-3 luge leng limoni
 11. vaj ulliri ekstra te virgjer
 12. kripe
 13. piper i zi i sapobluar
Instructions
 1. Shtrojme nje tave me leter furre dhe vendosim hudhrat e mbeshtjella me leter alumini, specat dhe patellxhanet e ndare pergjysme. I rregullojme me kripe, i sperkasim me vaj ulliri dhe i pjekim ne furre te parangrohur ne 220C per 20-30 minuta.
 2. Specat e pjekur, ashtu te nxehte siç jane, i fusim ne nje qese te cilen e mbyllim mire dhe i leme keshtu derisa te ftohen. Avulli qe ato leshojne do te ndihmoje qe lekura e tyre te hiqet fare lehte.
 3. I heqim lekuren patellxhaneve dhe i presim shume imet me thike bashke me hudhrat dhe specat e qeruara nga lekura dhe farat. Ky proçes mund te behet edhe me mikser, por shija e perimeve ruhet me mire kur i presim me thike.
 4. Ne nje tigan, kaverdisim ne vaj ulliri hudhrat dhe qepet e njoma bashke me specin djeges. Shtojme specat, hudhrat e pjekura dhe patellxhanet, i gatuajme per pak minuta dhe i shuajme me lengun e limonit.
 5. I rregullojme me kripe dhe piper te zi te sapobluar, i shtojme majdanoz te grire imet dhe i sperkasim bollshem me vaj ulliri.
 6. E servirim avjarin te ftohte.
 7. E ruajme salcen ne frigorifer ne nje ene hermetikisht te mbyllur mbuluar me nje shtrese te holle vaj ulliri per maksimumi 1 jave.
 8. Ju befte mire bashke me ushqimin qe do te shoqeroni me te!
ECATY https://www.ecaty.com/

Lini një Përgjigje