Connect with us

Artikuj Sociale

Po vjen vera dhe të gjithë duhet të ndërgjegjësohemi me pastërtinë e ambjentit përreth!

Published

on

Po_te duam_shqiperia_mund_te_behet

Mos i bëj tjetrit atë që sdo të doje të të bënin ty!

është kjo shprehja që ndoshta do të kishte më tepër vlerë dhe do të kapte menjëherë thelbin e këtij artikulli;
po vjen vera dhe gjithëkush do të dëshironte të shkonte në plazh dhe plazhin do ta dëshironin të pastër.
Ka shumë nga ata që shkojnë në plazh dhe duke e parë këtë të fundit plot pisllëk nga mbetje të ndryshme, thonë:”U sa pis këtu gjith këtë plazh të bukur nuk e mbajnë pastër!”, ikim më andej…(kjo është historia e një familjeje imagjinare por si kjo ka shumë familje reale…)ecin disa hapa dhe shikojnë një kupë plastike buzë detit, vajzën e tërheq kurioziteti dhe thotë sapo e sheh…shiko qenka si ajo kupa që kishim ne…mamaja e pyet po pse nuk e kemi më? – sepse unë e hodha në lumin që kemi përballë shtëpisë…mamaja plot kuriozitet e kap kupën dhe sheh një shenjë që i kishte vënë ajo vetë dhe thotë: ja ku e kemi kupën e gjetëm përsëri…në atë moment ndërhyn i shoqi…po e gjetëm por gjetëm edhe të gjithë orenditë e banorëve të qytetit tonë këtu…dhe ne sot nuk kemi ardhur në pisllëkun vendas por në pisllëkun që vetë ne kemi bërë….
Shumëkush pra gjykon pisllëkun e krijuar në zona ku shkojnë për të pushuar pa i shkuar ndër mendje se ndoshta ka qenë po i njëjti person nga vendi ku banon që gjatë dimrit ka hedhur në lumë çti vinte për dorë. bidona plastike, qese ushimesh, veshje të vjetra e kështu me radhë.
kafshet jane me njerez se njerezit
Pra në prag të fillimit të stinës së nxehtë ju bëj thirrje dhe ju këshilloj që edhe ju të ndërgjegjësoheni me këtë nismë
Mbani pastër ambjentin kudo ndodheni, hidhini mbeturinat në një kosh…mendojeni gjithmonë që një ambjent i pastër të bën të jetosh më mirë dhe nëse ti e mban pastër ambjentin përreth ai që vjen do të ndjejë kënaqësi për pastërtinë që ke krijuar dhe ti kur të shkosh tek ata do të ndjesh të njëjtën kënaqësi nëse gjen pastërti…

Në përpjekje për të mos iu dorëzuar të keqes, në përpjekje për të mos rënë pre e pesimizmit, e fatalizmit, e shpresëvramjes, e devizës demotivuese se Shqipëria s’bëhet, ne do të vazhdojmë të luftojmë me pisllëkun e ambientit dhe me pisllëkun e mendjeve të atyre që vazhdojnë të ndosin, duke i falënderuar shumë ata që na mbështesin dhe duke këmbëngulur fort SE PO TË DUAM NE, Shqipëria mund të bëhet.

AMBJENTI I PASTËR JE TI________AMBJENTI I PASTËR TË JEP KËNAQËSI…….

 

 
Continue Reading
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Artikuj Sociale

Ura e Frëngut në Gjorm – Vlora Albania

Published

on

By

Ndodhet afër fshatit Gjormë dhe ka shërbyer për qarkullimin dhe komunikimin e banorëve të fshatrave, që ndodhen në bregun e majtë të lumit Shushicë.

Ajo është urë e tipit me dopjo qemer me harkun në formë lundre dhe me dy dritare shkarkuese. Arkitektura e urës i është përshtatur terrenit shkëmbor ku është ndërtuar, duke u harmonizuar me peizazhin natyror.

Muratura e saj është e ndërtuar me gur kave të lidhur me llaç gëlqere. Në vitin 2015 kjo urë i është nënshtruar një ndërhyrjeje restauruese nga DRKK Vlorë.

burimi i lajmit

Continue Reading

Artikuj Sociale

Kalaja dhe plazhi i Bashtoves pastrohet dhe pergatitet per sezonin veror

Published

on

By

kalaja e vil-bashtoves8-keshtjella-e-bashtoves-vile-gose-kavaje-ecaty-com

Eshte i fresket fare lajmi qe po ju japim ne vijim, pasi vetem pak dite me pare kalaja dhe plazhi i Bashtoves jane pastruar per ti dhene fillimin nje sezoni turistik sa me te denje per per hijeshine e natyres qe mbart zona e kalase dhe ajo perrreth saj.

Ta mbajme paster

Djemte dhe vajzat e Ecovolis kane bere nje pastrim dhe nje nisme te bukur pasi duke e pastruar i kane dhene turistit nje shkak me shume per ta vizituar ate zone.

Per ata qe nuk e dine akoma, kalaja e Bashtoves gjendet 1km para grykederdhjes se lumit shkumbin.

Per tju dhene nje ide sa me te qarte ajo ndodhet dhe midis Spillese dhe Divjakes.

Per te shkuar atje mjafton te dilni nga rruga kryesore SH4 ne Gose qe ndodhet midis Kavajes dhe Rrogozhines, ndiqni rrugen e plazhit, pra per ne perendim dhe shkoni pothuajse ne fund. Pra Nje kilometer para derdhjes se lumit Shkumbin ne bregdet. Pikerisht aty ndodhet kalaja e Bashtoves.

Tani te rikthehemi te pastrimi, thame qe eshte nje nisme e bukur por kesaj nisme duhet ti bashkohet dhe miresjellja e turistit me natyren, te mos e beje pis por ta mbaje paster.

Vetem ne kete menyre do te kemi gjithnje nje ambjent mikprites duke u miresjellje me natyren

ecovolis

Continue Reading

Artikuj Sociale

Pipza – ja si behet nje strument muzikor

Published

on

By

pipzat

Nuk e di sa nga ju mund ta njohin këtë strument që do ju tregoj në vijim.

Bëhet fjalë për një strument muzikor që mund ta quajmë fyell ose popullorshe pipëz që nëse jeni të zanatit mund të krijoni muzikë dhe të imitoni këngët e që ju pëlqejnë.

E veçanta e këtij strumenti është se mund ta bëni fare mirë edhe ju vetë, si i thonë llafit <beje mire beje vete>

Nuk ka asnjë shpenzim për të bërë përveçse kohës suaj që do i kushtoni për ta bërë. Ju duhet pikë së pari të dilni në natyrë, të gjeni ndonjë kërcell gruri të njomë ose kallami të vogël fare dhe të keni me vete ndonjë brisk ose ndonjë mjet tjetër prerës

strumente muzikore

pastaj sju mbetet gjë tjetër vetem se të videon në youtube që ju tregon se si ta bëni duke klikuar këtu ose klikoni mbi imazh

Si te beni nje pipez ose fyell

Continue Reading

Trending