Gurabie me arra – recete gatimi – embelsire

gurabie_me_arra_receta_gatimi_ecaty_com

Perziejme në nje procesor ushqimi 1 filxhan nga sheqeri dhe gjalpin.Shtojme vezët dhe i perziejme për 10 minuta.Ne nje ene plastike hedhim vajin e ullirit,konjakun,soden e bukes,vaniljen,pak e nga pak 

GURABIE ME ARRA
Gurabie me arra - embelsire
Write a review
Print
Ingredients
 1. PERBERESIT: për 4-6 persona
 2. 1 kg miell për të gjitha përdorimet
 3. 2 kokra vezë
 4. 1/2 luge kafe vanilje
 5. 2 filxhana të çajit sheqer pluhur
 6. 1 ½filxhan çaji me arra te shtypyra
 7. 1 filxhan kafe me konjak
 8. 1 ½ filxhan caji me gjalpe
 9. ½ filxhan caji me leng pjeshke
 10. 1 lugë çaji me sode buke
 11. 1 ½ filxhan caji me vaj ulliri.
PERGATITJA
 1. Perziejme në nje procesor ushqimi 1 filxhan nga sheqeri dhe gjalpin.Shtojme vezët dhe i perziejme për 10 minuta.Ne nje ene plastike hedhim vajin e ullirit,konjakun,soden e bukes,vaniljen,pak e nga pak miellin,arrat, dhe perziejme te gjithe perberesit e gurabieve avash avash me dorën derisa të formohet nje brumë i butë.
 2. Leme pak te qetesohet dhe te fryhet brumin e bute dhe formojme gurabiet ne forma të rrumbullakëta. Vendosim gurabiet ne nje tepsi te vajosur dhe i pjekim në furrë te nxehur për 25-30 minuta. Mbasi të ftohen pas pjekies ju shtojme gurabieve lengun e pjeshkes dhe i sperkasim pas 40 minutash me sheqerin pluhur qe na ka mbetur.
 3. ju befte mire!
ECATY https://www.ecaty.com/

Lini një Përgjigje