Connect with us

embelsira

Paster me rrush – embelsira

Published

on

receta_gatimi_paster_me_rrush_embelsire_ecaty_com

Të bardhat e vezës i rrahim me mikser dhe i shtojmë në envn për përzierje. Shtojmë arrat e thërrmuara dhe rrushin e thatë dhe përziejmë me lugë, derisa të bashkohet masa.
Kallëpin drejtkëndesh e lyejmë me

Paster me rrush
recete gatimi - paster me rrush- embelsira
Write a review
Print
Përbërësit
 1. 250gr arra
 2. 250gr rrush i thatë
 3. 3 vezë
 4. 250gr gjalpë
 5. 180gr miell
 6. 200gr sheqer
 7. 1 limon
 8. 1/2 lugë kafeje me kripë
 9. 1/2 lugë kafeje me sodë buke
 10. 30ml rum
 11. 1/2 lugë ujë të nxehtë
Përgatitja
 1. Thyejmë vezët dhe i ndajmë të bardhat nga të verdhat. Në enën për përzierje vëmë gjalpin dhe sheqerin. I rrahim me mikser, derisa të shkrihet sheqeri. Pastaj, në enë shtojmë të verdhat e vezës dhe kripën dhe vazhdojmë t'i rrahim me mikser.
 2. Në enën me sodë buke e hedhim ujin e nxehtë. Përziejmë dhe sodën e shtojmë në enën për përzierje. Përziejmë me lugë dhe shtojmë miellin dhe rumin.
 3. Të bardhat e vezës i rrahim me mikser dhe i shtojmë në envn për përzierje. Shtojmë arrat e thërrmuara dhe rrushin e thatë dhe përziejmë me lugë, derisa të bashkohet masa.
 4. Kallëpin drejtkëndesh e lyejmë me gjalpë dhe derdhim në të brumin. Rrafshojmë sipërfaqen dhe kallëpin e vëmë në furrë. Pjekim 2 orë, në temperaturë prej 125 gradë.
 5. Embëlsirën e pjekur e presim në copa. Copët e ëmbëlsirës i rendisim shkallë-shkallë në pjatë për ëmbëlsira.
ECATY https://www.ecaty.com/

dasma

Receta Gatimi Shqiptare – Bakllavaja – ja si bëhet -4k video

Published

on

By

Festat e fundvitit sapo kanë kaluar por është e pamundur për Shqiptarët që ti kalojnë festat pa gatimet e traditës.

Janë receta tipike që përdoren kryesisht për festat e fundvitit por asgje nuk ndalon askënd për ti përgatitur këto krenari kombëtare në artin e guzhinës, edhe në ditë festive të ndryshme.

Po të përmendim disa prej tyre, si Shëndetlie, Byrek, Gjel deti dhe përshesh, Bakllava etj, gjithkush do të thoshte, që do ti dëshironte çdo javë, në mos edhe çdo ditë.

Pikërisht këtu më qëndroni!

Shija e tyre unike do të preferohej gati edhe çdo ditë, por përgatitja e tyre shpeshherë kërkon pak punë dhe kohë. Ky është rasti i Bakllavasë.

Për recetën me përbërësit ka me shumicë duke kërkuar në google, por ajo që ju sugjerojmë në vijim, është një video që tregon pikërisht përgatitjen, pra më saktë punimin si ndarjen e brumit dhe hapjen e petave, në video do të shihni skena që duken të përsëritura por është pikërisht procesi i punimit që kërkon përsëritje. Për ta parë videon në fjalë klikoni në vijim ose klikoni këtu

Continue Reading

embelsira

Receta Gatimi Shqiptare – Shëndetlie – Si bëhet

Published

on

By

Janë të shumtë recetat tradizionale Shqiptare për festat e fundvitit dhe për të njëjtën recetë tradizionale ka mënyra të ndryshme të të gatuarit që ndryshon shpeshherë edhe nga qyteti në qytet, apo nga fshati në fshat.

Recetat e gatimit tradizionale janë Gjeli detit me përshesh, Byreku(me gjizë, me mish, me spinaq etj), Tava te ndryshme(çdo vend i vogël ka traditën e vet), ëmbëlsira: Bakllavaja, Shëndetlie.

Pikërisht për këtë të fundit kemi sot një recetë dhe mund ta shikoni duke klikuar në imazh.

Gezuar festat e fundvitit dhe nje vit sa me i mbare ky qe po vjen!

Continue Reading

embelsira

Si te gatuajme bombone – embelsire tradicionale Shqiptare

Published

on

By

bombone_receta_gatimi_si_te_gatuajme_ecaty_com

Si te gatuajme Bombone – Receta gatimi per Bombone vendi.

Kjo eshte nje recete qe perdorej dikur neper shtepiat tona ku kushtet e veshira ekonomike na benin qe me dy tre perberes te sajonim dicka dhe te nxirrnim me te miren prej tyre. Kjo eshte dhe rasti i ketyre bomboneve te shijshme shqiptare 

Bombone - receta gatimi embelsire
bombone embelsire tradicionale shqiptare
Write a review
Print
Përbërësit
 1. 1 liter qumësht i freskët
 2. 2 kg sheqer
 3. 80 gr gjalpë
Përgatitja
 1. Në një tenxhere hedhim të gjithë përbërësit. I ziejmë ne zjarr shumë të ulët duke i përzierë vazhdimisht. Duhet ta lemë të ziejë përreth një ore, derisa të arrijmë një masë të trashë e homogjene. Më pas e lemë pak të ftohet dhe e hedhim në forma. Pasi janë ftohur komplet dhe bonbonet janë forcuar, i heqim nga forma dhe i shërbejmë.
 2. ju befte mire!
ECATY https://www.ecaty.com/

Continue Reading

Trending