Paster me rrush – embelsira

receta_gatimi_paster_me_rrush_embelsire_ecaty_com

Të bardhat e vezës i rrahim me mikser dhe i shtojmë në envn për përzierje. Shtojmë arrat e thërrmuara dhe rrushin e thatë dhe përziejmë me lugë, derisa të bashkohet masa.
Kallëpin drejtkëndesh e lyejmë me

Paster me rrush
recete gatimi - paster me rrush- embelsira
Write a review
Print
Përbërësit
 1. 250gr arra
 2. 250gr rrush i thatë
 3. 3 vezë
 4. 250gr gjalpë
 5. 180gr miell
 6. 200gr sheqer
 7. 1 limon
 8. 1/2 lugë kafeje me kripë
 9. 1/2 lugë kafeje me sodë buke
 10. 30ml rum
 11. 1/2 lugë ujë të nxehtë
Përgatitja
 1. Thyejmë vezët dhe i ndajmë të bardhat nga të verdhat. Në enën për përzierje vëmë gjalpin dhe sheqerin. I rrahim me mikser, derisa të shkrihet sheqeri. Pastaj, në enë shtojmë të verdhat e vezës dhe kripën dhe vazhdojmë t'i rrahim me mikser.
 2. Në enën me sodë buke e hedhim ujin e nxehtë. Përziejmë dhe sodën e shtojmë në enën për përzierje. Përziejmë me lugë dhe shtojmë miellin dhe rumin.
 3. Të bardhat e vezës i rrahim me mikser dhe i shtojmë në envn për përzierje. Shtojmë arrat e thërrmuara dhe rrushin e thatë dhe përziejmë me lugë, derisa të bashkohet masa.
 4. Kallëpin drejtkëndesh e lyejmë me gjalpë dhe derdhim në të brumin. Rrafshojmë sipërfaqen dhe kallëpin e vëmë në furrë. Pjekim 2 orë, në temperaturë prej 125 gradë.
 5. Embëlsirën e pjekur e presim në copa. Copët e ëmbëlsirës i rendisim shkallë-shkallë në pjatë për ëmbëlsira.
ECATY https://www.ecaty.com/

Lini një Përgjigje