Connect with us

Artikuj Sociale

A ju kujtohet ajo kohe? – Shume shpejt mund te kthehet por çdonjeri duhet te jape kontributin e vet!

Published

on

lojra_femijerie_ecaty_com

Me beri pershtypje shkrimi qe kam vendosur ne thonjeza pasi tregon shume gjera te verteta qe kemi perjetuar dhe qe po perjetojme ne ditet e sotme. Behet fjale per kohen qe ka ndryshuar, sjellja njerezore ka ndryshuar dhe po ndryshon me ritme te shpejta dhe per fat te keq jo per mire.

Teknologjia ka perparuar aq shume sa po mposht qenien njerezore, po e mjeron aq shume sa njerezit nuk sillen me si njerez por si “kafshe”, e vura ne thonjza fjalen kafshe sepse keto te fundit te pakten sillen ne menyre korrekte. Por njerezit jane bere aq te pandjeshem e pa ndjenja, pa shpirt, pa vlera.

Bota virtuale po zevendeson njerezit, dhe nuk ka me tregime, gojedhena, dhe histori te treguara e te trasheguara brez pas brezi. Sot jetohet vetem per momentin por nga ana tjeter edhe momenti nuk “jetohet”

[image src=”http://www.ecaty.com/wp-content/uploads/2015/04/tomka_dhe_shoket_e_tij_lojra.jpg” shape=”img-circle”] Nuk ekziston me sinqeriteti, nuk ekziston me respekti. Te vegjlit humbin kohen me lojra shkaterruese, qe i prishin te ardhmen, i lene pa endrra, i bejne te dhunshem dhe humbin kuptimin e jetes.

Duke pare filmat e vjeter artistik Shqiptare çdokush mund te shohe veten ne lojrat e femijerise qe mbushnin plot gjalleri jo vetem femijet por te gjithe shoqerine. Por nje dite ndoshta do te vije perseri ajo kohe. Koha e vlerave, e defrimit te shendetshem, e sinqeritetit dhe respektit per individin dhe jo vetem per parane. Sepse paraja shkon e vjen por vlerat percillen ne shoqeri dhe i japin me teper vlere kesaj te fundit. Qe ajo kohe te kthehet te rigjalleroje jeten sociale, duhet qe secili nga ne te percjelle vlera ne shoqerine ku jetojme, respektin per te voglin e per te madhin, sinqeritetin me veten dhe shoqerine. Gjithashtu edhe nje tjeter shkrim me terhoqi vemendjen, dhe trajton te njejten teme. femijet e “burgosur” – raca njerezore po dobesohet

Kishte lezet ajo kohe kur gjithe ishim pa facebook, kur dilnim te lagjia me shoket/shoqet e aty luanin gjithe bashke deri vone e prindrit e shkrete me zor na futshin brenda n’shpi.
Iku ajo kohe kur 1 vajze e gjuanim live e jo kshu ne menyre virtuale qe Zoti e di ca te del kur te hap fotot! Ishte koha qe cdo gje kishte lezetin e vet, njerzit ishin me origjinal.
Por erdhi koha qe tashi nga facebook bejne te zgjuarin/en e kur i tako nga afer s’din t’lidhin 2 muhabete po presin qe te flasesh vete.
Erdhi kjo kohe e ndyre qe bejne trimin n’fb me 1 add te rreme, erdhi kjo kohe qe i vidhen fotot e 1 goce qe ajo mund t’jete motra ose kusherira e secilit nga ne dhe eshte ky brez i dhjere qe i bene kto gjera se me teper nuk mund bejne ne jete e aq kan mundesi!
Erdhi kjo kohe ku fjala ‘mfal’ perdoret shume rradhe e mendjemadhsia ze vendin e pare.
Ishte koha kur degjonim kenget e vjetra duke incizuar kasetat me kenget e mrekullueshme si: 2pac, nana, bob marley ,3 doors down, metallica, bon jovi, laura fabian etj..
Tashi erdhi kjo fucking kohe qe kenget nuk e kane 1 kuptim vetem rrapa-tupa kot pa lidhje e qe po ti shash justin bieber, otr, tba i duket si me i pa sha robt e shpise. Me pak fjale e pa u zgjat jemi n’kohen me vk qe ka egzistuar naj here. Eshte koha me vk qe e gjithe kjo liri i degjeneroj njerzit, qe nuk po njohin as bab as nënë, as moter as vlla se per shoqeri as qe behet fjale zgjohen me iden: “Mirmegjesi interesi, ishalla po me ec bisnezi.”

Shefqet Ferra.

Continue Reading
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Artikuj Sociale

Ura e Frëngut në Gjorm – Vlora Albania

Published

on

By

Ndodhet afër fshatit Gjormë dhe ka shërbyer për qarkullimin dhe komunikimin e banorëve të fshatrave, që ndodhen në bregun e majtë të lumit Shushicë.

Ajo është urë e tipit me dopjo qemer me harkun në formë lundre dhe me dy dritare shkarkuese. Arkitektura e urës i është përshtatur terrenit shkëmbor ku është ndërtuar, duke u harmonizuar me peizazhin natyror.

Muratura e saj është e ndërtuar me gur kave të lidhur me llaç gëlqere. Në vitin 2015 kjo urë i është nënshtruar një ndërhyrjeje restauruese nga DRKK Vlorë.

burimi i lajmit

Continue Reading

Artikuj Sociale

Kalaja dhe plazhi i Bashtoves pastrohet dhe pergatitet per sezonin veror

Published

on

By

kalaja e vil-bashtoves8-keshtjella-e-bashtoves-vile-gose-kavaje-ecaty-com

Eshte i fresket fare lajmi qe po ju japim ne vijim, pasi vetem pak dite me pare kalaja dhe plazhi i Bashtoves jane pastruar per ti dhene fillimin nje sezoni turistik sa me te denje per per hijeshine e natyres qe mbart zona e kalase dhe ajo perrreth saj.

Ta mbajme paster

Djemte dhe vajzat e Ecovolis kane bere nje pastrim dhe nje nisme te bukur pasi duke e pastruar i kane dhene turistit nje shkak me shume per ta vizituar ate zone.

Per ata qe nuk e dine akoma, kalaja e Bashtoves gjendet 1km para grykederdhjes se lumit shkumbin.

Per tju dhene nje ide sa me te qarte ajo ndodhet dhe midis Spillese dhe Divjakes.

Per te shkuar atje mjafton te dilni nga rruga kryesore SH4 ne Gose qe ndodhet midis Kavajes dhe Rrogozhines, ndiqni rrugen e plazhit, pra per ne perendim dhe shkoni pothuajse ne fund. Pra Nje kilometer para derdhjes se lumit Shkumbin ne bregdet. Pikerisht aty ndodhet kalaja e Bashtoves.

Tani te rikthehemi te pastrimi, thame qe eshte nje nisme e bukur por kesaj nisme duhet ti bashkohet dhe miresjellja e turistit me natyren, te mos e beje pis por ta mbaje paster.

Vetem ne kete menyre do te kemi gjithnje nje ambjent mikprites duke u miresjellje me natyren

ecovolis

Continue Reading

Artikuj Sociale

Pipza – ja si behet nje strument muzikor

Published

on

By

pipzat

Nuk e di sa nga ju mund ta njohin këtë strument që do ju tregoj në vijim.

Bëhet fjalë për një strument muzikor që mund ta quajmë fyell ose popullorshe pipëz që nëse jeni të zanatit mund të krijoni muzikë dhe të imitoni këngët e që ju pëlqejnë.

E veçanta e këtij strumenti është se mund ta bëni fare mirë edhe ju vetë, si i thonë llafit <beje mire beje vete>

Nuk ka asnjë shpenzim për të bërë përveçse kohës suaj që do i kushtoni për ta bërë. Ju duhet pikë së pari të dilni në natyrë, të gjeni ndonjë kërcell gruri të njomë ose kallami të vogël fare dhe të keni me vete ndonjë brisk ose ndonjë mjet tjetër prerës

strumente muzikore

pastaj sju mbetet gjë tjetër vetem se të videon në youtube që ju tregon se si ta bëni duke klikuar këtu ose klikoni mbi imazh

Si te beni nje pipez ose fyell

Continue Reading

Trending