Connect with us

peshk

Gezuar 1 prillin :) Recete gatimi peshk ne furre

Published

on

peshk_ne_furre_receta_gatimi_ecaty_com

Meqenese ne gjithe boten 1 prilli ka per protagonist peshkun, ndersa ne Shqiperi njihet si dita e genjeshtres, por si koncept eshte po i njejti dmth qe duhet te genjeni. Por siç e thame sot peshku eshte protagonist dhe keshtu qe ju servirim kete recete per te gatuar peshkun per te qendruar ne teme me 1 prillin. Ju befte mire! 

Peshk ne furre
Meqenese ne gjithe boten 1 prilli ka per protagonist peshkun, ndersa ne Shqiperi njihet si dita e genjeshtres, por si koncept eshte po i njejti dmth qe duhet te genjeni. Por siç e thame sot peshku eshte protagonist dhe keshtu qe ju servirim kete recete per te gatuar peshkun per te qendruar ne teme me 1 prillin. Ju befte mire!
Write a review
Print
Përbërësit
 1. 2 peshq të më dhenj të tipit qefull,levrek
 2. 1/2 limoni I grirë në fije të holla
 3. 2 fije të gjata majdanoz
 4. 1 domate e grirë ne kubikë të vegjël
 5. 2 thelpinj hudhë
 6. Kripë dhe piper të i
 7. Vaj ulliri dhe ½ gotë vere të bardhë
përgatitja
 1. Në një tavë shtrojmë një letër alumini duke llogaritur madhësi aq sa na mjafton për të mbështjellë peshkun në formë karameleje.Shtrojme peshkun e parë,i kripim barkun dhe i hedhim pakez piper të zi. Mbi siperfaqen e peshkut me një thike me majë bejmë disa prerje pak larg njera tjetrës ku do të futim copezat e prera të hudhrave.
 2. Hapim përsëri barkun, futim brenda gjethen e majdanozit të shtrirë tej e tej, copëzat e domateve (1/2 per secilin) e shtrijmë peshkun mire në qëndër të letrës, ngremë bordet dhe e sperkasim me kujdes me vaj ulliri dhe pak verë të bardhë. Vendosim sipër 2 fetat e prera hollë të limonit dhe nëse duam pak majdanoz të grirë hollë.
 3. Mbyllim letrën e aluminit në formë karameleje. Po keshtu veprojmë dhe me peshkun tjetër. Kur të jenë gati të dy, i vemë të mbështjellë në tavë që të piqen. Koha e pjekjes është 20' në një furrë me temp. 200° të ngrohur më përpara.
 4. Ju befte mire
ECATY https://www.ecaty.com/

Trending