Embelsire me mjalte – receta gatimi

embelsire me mjalte_ecaty_com

Ne nje ene perzihen mire vezet, mjalti, gjalpi, uje dhe ne fund shtohen arrat. Pastaj hidhet miell i perzier me sode dhe pak kakao. Zihet brumi i cili nuk duhet te punohet shume, qe te mos behet elastik. Brumi i pergatitur vendoset ne 

Embelsire me mjalte
Serves 6
Write a review
Print
Perberesit
 1. Miell 2 gota uji ose 500g
 2. Sheqer 1 gote uji
 3. Mjalte 2-3 luge gjelle
 4. Veze 2 kokrra
 5. Sode nje luge kafeje
 6. Arra 1-2 filxhane kafeje
 7. Gjalpe 2 filxhan kafeje (i shkrire)
 8. Vanilje, kakao nje luge gjelle plot
 9. Dhe dy filxhane uje.
Per shurupin duhen
 1. Sheqer 3 gota uji
 2. Uje 2.5 gota uji
Instructions
 1. e nje ene perzihen mire vezet, mjalti, gjalpi, uje dhe ne fund shtohen arrat. Pastaj hidhet miell i perzier me sode dhe pak kakao. Zihet brumi i cili nuk duhet te punohet shume, qe te mos behet elastik. Brumi i pergatitur vendoset ne nje tave te lyer me yndyre, rrafshohet me dore, lyhet siperfaqja me te verdhe veze, behen disa vijaska me pirun dhe piqet per 30-35 minuta. Pas pjekjes ftohet, pritet ne copa ne forme rombi dhe i hidhet shurup i vakur, jo shume i nxehte, i aromatizuar me vanilje. Per te permiresuar cilesine e embelsires ne vend te ujit te percaktuar ne normative, hidhet gjalpe, veze dhe mjalte tjeter. (Ujin mos e perdorni ).
 2. Ju befte mire!
ECATY https://www.ecaty.com/

Lini një Përgjigje