Connect with us

Artikuj Sociale

Shqipëri 2 – 1 Armeni në Stadiumin Shqiptar Elbasan Arena – fitore për Shqipërinë

Shqiperi_2-1_Armeni_ne_stadiumin_elbasan_arena_fitore

Ndeshja duket se ka nisur keq për kombetaren tonë pasi në minutën e katërt, Movsisyan çon Armeninë në avantazh 1-0 dhe këtë avantazh e kanë mbajtur gjatë, deri në minutën e 77 por ky avantazh ka qenë vetëm si gol pasi kombëtarja jonë nuk e ka lënë të marrë frymë kundërshtarin. Por jo gjithmonë ajo që nis keq, përfundon ashtu…

Kombëtarja duket se këtë herë ka dashur të përdorë taktikën e Rocky Balboa-s që e lë kundërshtarin deri sa lodhet për ti dhënë më pas goditjen finale. Ose më mirë le të themi si Shqiponja që pasi studion prenë i sulet e vendosur.

Kështu kanë bërë edhe djemtë e Kombëtares sonë, e kanë lënë Armeninë ta gënjejë mendja se do te fitonte deri në minutën e 77 momenti kur Mavraj vendosi ti tregonte mysafirëve se festa për ta mbaroi dhe na takonte ne te festonim, duke shënuar golin e parë kombtarja i tregoi edhe tifozëve kuq e zi se shumë shpejt do të gëzohen edhe më shumë, dhe këtë e vërtetoi fakti, kur Gashi në minutën e 81 shënoi golin e dytë duke i dhënë gëzim gjithë Shqipërisë.

Tifozët kuqezi nga çdo qytet i Shqipërisë kanë dalë për të festuar fitoren e kombëtares dhe të gjithë ndjehemi krenar për këtë lojë të shkëlqyer që bëri kombtarja sonte.

Edhe këtë radhë Shqipet e bënë mirë detyrën e tyre!

Ndeshja e radhës për kombtaren është me Danimarkën më 4 Shtator të këtij viti dhe Shqipëria luan në trasfertë.

 

 

shqiperi_armeni_foto_alket_islami_ecaty_com

foto Alket Islami

Golat ne ndeshjen Shqiperi – Armeni – video top-channel Albania

 

 

Artikuj Sociale

Ura e Frëngut në Gjorm – Vlora Albania

Ndodhet afër fshatit Gjormë dhe ka shërbyer për qarkullimin dhe komunikimin e banorëve të fshatrave, që ndodhen në bregun e majtë të lumit Shushicë.

Ajo është urë e tipit me dopjo qemer me harkun në formë lundre dhe me dy dritare shkarkuese. Arkitektura e urës i është përshtatur terrenit shkëmbor ku është ndërtuar, duke u harmonizuar me peizazhin natyror.

Muratura e saj është e ndërtuar me gur kave të lidhur me llaç gëlqere. Në vitin 2015 kjo urë i është nënshtruar një ndërhyrjeje restauruese nga DRKK Vlorë.

burimi i lajmit

Continue Reading

Artikuj Sociale

Kalaja dhe plazhi i Bashtoves pastrohet dhe pergatitet per sezonin veror

kalaja e vil-bashtoves8-keshtjella-e-bashtoves-vile-gose-kavaje-ecaty-com

Eshte i fresket fare lajmi qe po ju japim ne vijim, pasi vetem pak dite me pare kalaja dhe plazhi i Bashtoves jane pastruar per ti dhene fillimin nje sezoni turistik sa me te denje per per hijeshine e natyres qe mbart zona e kalase dhe ajo perrreth saj.

Ta mbajme paster

Djemte dhe vajzat e Ecovolis kane bere nje pastrim dhe nje nisme te bukur pasi duke e pastruar i kane dhene turistit nje shkak me shume per ta vizituar ate zone.

Per ata qe nuk e dine akoma, kalaja e Bashtoves gjendet 1km para grykederdhjes se lumit shkumbin.

Per tju dhene nje ide sa me te qarte ajo ndodhet dhe midis Spillese dhe Divjakes.

Per te shkuar atje mjafton te dilni nga rruga kryesore SH4 ne Gose qe ndodhet midis Kavajes dhe Rrogozhines, ndiqni rrugen e plazhit, pra per ne perendim dhe shkoni pothuajse ne fund. Pra Nje kilometer para derdhjes se lumit Shkumbin ne bregdet. Pikerisht aty ndodhet kalaja e Bashtoves.

Tani te rikthehemi te pastrimi, thame qe eshte nje nisme e bukur por kesaj nisme duhet ti bashkohet dhe miresjellja e turistit me natyren, te mos e beje pis por ta mbaje paster.

Vetem ne kete menyre do te kemi gjithnje nje ambjent mikprites duke u miresjellje me natyren

ecovolis

Continue Reading

Artikuj Sociale

Pipza – ja si behet nje strument muzikor

pipzat

Nuk e di sa nga ju mund ta njohin këtë strument që do ju tregoj në vijim.

Bëhet fjalë për një strument muzikor që mund ta quajmë fyell ose popullorshe pipëz që nëse jeni të zanatit mund të krijoni muzikë dhe të imitoni këngët e që ju pëlqejnë.

E veçanta e këtij strumenti është se mund ta bëni fare mirë edhe ju vetë, si i thonë llafit <beje mire beje vete>

Nuk ka asnjë shpenzim për të bërë përveçse kohës suaj që do i kushtoni për ta bërë. Ju duhet pikë së pari të dilni në natyrë, të gjeni ndonjë kërcell gruri të njomë ose kallami të vogël fare dhe të keni me vete ndonjë brisk ose ndonjë mjet tjetër prerës

strumente muzikore

pastaj sju mbetet gjë tjetër vetem se të videon në youtube që ju tregon se si ta bëni duke klikuar këtu ose klikoni mbi imazh

Si te beni nje pipez ose fyell

Continue Reading

Trending