Connect with us

embelsira

Tollumba – Embëlsirë receta gatimi Shqiptare

Tollume_receta_gatimi_shqiptare_ecaty_com

Tullumba është një ëmbëlsirë mjaft e njohur në vendin tonë.Mësoni si ti gatuani duke ndjekur receten e gatimit dhe përbërësit që nevojiten për këtë ëmbësirë tradizionale 

Tollumba - Embelsire Receta Shqiptare
Serves 12
Write a review
Print
Total Time
1 hr 50 min
Total Time
1 hr 50 min
Përbërësit per Tullumba
 1. - 9 filxhanë kafeje ujë
 2. – 1 filxhan kafeje vaj
 3. – një majë thike kripë
 4. – 7 filxhanë kafeje miell
 5. – 3 filxhanë kafeje niseshte
 6. – 1 pako pluhur paste
 7. – 6 kokrra vezë
 8. – 1 litër vaj
Për shërbetin
 1. – 1 e ½ kg sheqer
 2. – 7 e ½ lt ujë
 3. – lëngu i 1 limoni
 4. – 1 pako sheqer vanileje
 5. – shërbeti duhet të vlojë për 7 min
Për të gatuar tullumba veprojmë në këtë mënyrë
Pergatitja
 1. Ziejmë ujin dhe hedhim në të një majë thike kripë dhe 1 lugë vaj. Largojmë më pas ujin nga zjarri. Hedhim miellin e përzier me niseshten dhe pluhurin e pastës. E përziejmë mirë dhe sërish e vendosim në zjarr që të skuqet derisa të ndahet nga luga dhe ena. Pasi të ftohet brumi, hedhim vezët një nga një duke e përzier mirë me mikser, derisa të fitohet një brum i njëllojtë. Nxehim 1 litër vaj në një tenxhere. Me brumin e përgatitur mbushim kaushin special me formë të dhëmbëzuar dhe nëpërmjet tij nxjerrim tullumbat drejtë e në vajin e nxehtë. I hedhim pjesë pjesë duke i prerë me thikë në gjatësi prej afro 8 cm dhe i skuqim nga të gjitha anët derisa të zverdhen në ngjyrë ari. Nëse skuqen shpejtë, ulim pak zjarrin. Heqim nga vaji me lugë të shpuar dhe i fusim drejt e në shërbet të ftohur. Derisa të skuqim të dytat, të parat i lëmë të qëndrojnë në shërbet, pastaj i largojmë nga shërbeti, dhe i palosim në një enë të thellë, e kështu veprojmë derisa të harxhohet i tërë brumi. Shërbetin që mbetet e hedhim mbi tullumba, në mënyrë që ato të lagen plotësisht në shërbet. I shërbejmë me shurup trëndafili, limonadë, bozë etj.
ECATY https://www.ecaty.com/

dasma

Receta Gatimi Shqiptare – Bakllavaja – ja si bëhet -4k video

Festat e fundvitit sapo kanë kaluar por është e pamundur për Shqiptarët që ti kalojnë festat pa gatimet e traditës.

Janë receta tipike që përdoren kryesisht për festat e fundvitit por asgje nuk ndalon askënd për ti përgatitur këto krenari kombëtare në artin e guzhinës, edhe në ditë festive të ndryshme.

Po të përmendim disa prej tyre, si Shëndetlie, Byrek, Gjel deti dhe përshesh, Bakllava etj, gjithkush do të thoshte, që do ti dëshironte çdo javë, në mos edhe çdo ditë.

Pikërisht këtu më qëndroni!

Shija e tyre unike do të preferohej gati edhe çdo ditë, por përgatitja e tyre shpeshherë kërkon pak punë dhe kohë. Ky është rasti i Bakllavasë.

Për recetën me përbërësit ka me shumicë duke kërkuar në google, por ajo që ju sugjerojmë në vijim, është një video që tregon pikërisht përgatitjen, pra më saktë punimin si ndarjen e brumit dhe hapjen e petave, në video do të shihni skena që duken të përsëritura por është pikërisht procesi i punimit që kërkon përsëritje. Për ta parë videon në fjalë klikoni në vijim ose klikoni këtu

Continue Reading

embelsira

Receta Gatimi Shqiptare – Shëndetlie – Si bëhet

Janë të shumtë recetat tradizionale Shqiptare për festat e fundvitit dhe për të njëjtën recetë tradizionale ka mënyra të ndryshme të të gatuarit që ndryshon shpeshherë edhe nga qyteti në qytet, apo nga fshati në fshat.

Recetat e gatimit tradizionale janë Gjeli detit me përshesh, Byreku(me gjizë, me mish, me spinaq etj), Tava te ndryshme(çdo vend i vogël ka traditën e vet), ëmbëlsira: Bakllavaja, Shëndetlie.

Pikërisht për këtë të fundit kemi sot një recetë dhe mund ta shikoni duke klikuar në imazh.

Gezuar festat e fundvitit dhe nje vit sa me i mbare ky qe po vjen!

Continue Reading

embelsira

Si te gatuajme bombone – embelsire tradicionale Shqiptare

bombone_receta_gatimi_si_te_gatuajme_ecaty_com

Si te gatuajme Bombone – Receta gatimi per Bombone vendi.

Kjo eshte nje recete qe perdorej dikur neper shtepiat tona ku kushtet e veshira ekonomike na benin qe me dy tre perberes te sajonim dicka dhe te nxirrnim me te miren prej tyre. Kjo eshte dhe rasti i ketyre bomboneve te shijshme shqiptare 

Bombone - receta gatimi embelsire
bombone embelsire tradicionale shqiptare
Write a review
Print
Përbërësit
 1. 1 liter qumësht i freskët
 2. 2 kg sheqer
 3. 80 gr gjalpë
Përgatitja
 1. Në një tenxhere hedhim të gjithë përbërësit. I ziejmë ne zjarr shumë të ulët duke i përzierë vazhdimisht. Duhet ta lemë të ziejë përreth një ore, derisa të arrijmë një masë të trashë e homogjene. Më pas e lemë pak të ftohet dhe e hedhim në forma. Pasi janë ftohur komplet dhe bonbonet janë forcuar, i heqim nga forma dhe i shërbejmë.
 2. ju befte mire!
ECATY https://www.ecaty.com/

Continue Reading

Trending