Ajvar me Speca dhe Patëllxhanë – receta gatimi shqiptare

ajvar_me_speca_dhe_patellxhane_receta_gatimi_shqiptare_ecaty_com

Mesoni si te pergatisni ajvarin dhe ta perdorni ne gatimet tuaja – receta gatimi shqiptare  

Ajvar me Speca dhe Patëllxhanë - receta gatimi shqiptare
Ajvar me Speca dhe Patëllxhanë - receta gatimi shqiptare
Write a review
Print
Total Time
1 hr
Total Time
1 hr
Përbëresit
 1. 30 kg.speca të kuq të shëndoshë,
 2. 15 copë patëllxhanë,
 3. 1 kg.karrota,
 4. 1 litër vaj,
 5. 2 tuba majdanoz,
 6. kripë,
 7. 2-3 lugë sheqer.
Pergatitja
 1. Specat lahen,pastrohen nga farat,piqen dhe qërohen.Karrotat pastrohen,priten në rrathë dhe bluhen në makinë mishi.
 2. Gjithashtu edhe patëllxhanët lahen,grimcohen dhe bluhen në makinë mishi.
 3. Në tenxhere të përshtatshme hidhet 1 gotë vaj sa të nxehet.
 4. Në të hidhen patëllxhanët dhe karrotat.Vehen në zjarrë dhe duke I përzier ziejnë sa të avullohet lëngu.
 5. Në ndërkohë bluhen specat dhe hidhen në masën e patëllxhanave.Ziejn së bashku duke I përzier vazhdimisht,gjersa të avullohet lëngu dhe ajvari të trashet.
 6. Hidhet pjesa tjetër e vajit,kriposet ajvari,I shtohet majdanozi I grirë hollë,2-3 lugë sheqer dhe përzihet mirë.
 7. Kavanozët e nxeht mbushen me ajvar të nxehtë,e mbi hidhet vaj I nxehtë dhe mbyllet kavanozi me cellofan të dyfishuar.
 8. Kavanozët mbulohen me batanie dhe qëndrojnë 12 orë,pastaj vendosen në vend të ftohtë.
 9. Në të njejtën mënyrë përgaditet ajvari vetëm nga specat.
ECATY https://www.ecaty.com/

Lini një Përgjigje