Connect with us

receta gatimi

Ajvar me Speca dhe Patëllxhanë – receta gatimi shqiptare

ajvar_me_speca_dhe_patellxhane_receta_gatimi_shqiptare_ecaty_com

Mesoni si te pergatisni ajvarin dhe ta perdorni ne gatimet tuaja – receta gatimi shqiptare  

Ajvar me Speca dhe Patëllxhanë - receta gatimi shqiptare
Ajvar me Speca dhe Patëllxhanë - receta gatimi shqiptare
Write a review
Print
Total Time
1 hr
Total Time
1 hr
Përbëresit
 1. 30 kg.speca të kuq të shëndoshë,
 2. 15 copë patëllxhanë,
 3. 1 kg.karrota,
 4. 1 litër vaj,
 5. 2 tuba majdanoz,
 6. kripë,
 7. 2-3 lugë sheqer.
Pergatitja
 1. Specat lahen,pastrohen nga farat,piqen dhe qërohen.Karrotat pastrohen,priten në rrathë dhe bluhen në makinë mishi.
 2. Gjithashtu edhe patëllxhanët lahen,grimcohen dhe bluhen në makinë mishi.
 3. Në tenxhere të përshtatshme hidhet 1 gotë vaj sa të nxehet.
 4. Në të hidhen patëllxhanët dhe karrotat.Vehen në zjarrë dhe duke I përzier ziejnë sa të avullohet lëngu.
 5. Në ndërkohë bluhen specat dhe hidhen në masën e patëllxhanave.Ziejn së bashku duke I përzier vazhdimisht,gjersa të avullohet lëngu dhe ajvari të trashet.
 6. Hidhet pjesa tjetër e vajit,kriposet ajvari,I shtohet majdanozi I grirë hollë,2-3 lugë sheqer dhe përzihet mirë.
 7. Kavanozët e nxeht mbushen me ajvar të nxehtë,e mbi hidhet vaj I nxehtë dhe mbyllet kavanozi me cellofan të dyfishuar.
 8. Kavanozët mbulohen me batanie dhe qëndrojnë 12 orë,pastaj vendosen në vend të ftohtë.
 9. Në të njejtën mënyrë përgaditet ajvari vetëm nga specat.
ECATY https://www.ecaty.com/

dasma

Receta Gatimi Shqiptare – Bakllavaja – ja si bëhet -4k video

Festat e fundvitit sapo kanë kaluar por është e pamundur për Shqiptarët që ti kalojnë festat pa gatimet e traditës.

Janë receta tipike që përdoren kryesisht për festat e fundvitit por asgje nuk ndalon askënd për ti përgatitur këto krenari kombëtare në artin e guzhinës, edhe në ditë festive të ndryshme.

Po të përmendim disa prej tyre, si Shëndetlie, Byrek, Gjel deti dhe përshesh, Bakllava etj, gjithkush do të thoshte, që do ti dëshironte çdo javë, në mos edhe çdo ditë.

Pikërisht këtu më qëndroni!

Shija e tyre unike do të preferohej gati edhe çdo ditë, por përgatitja e tyre shpeshherë kërkon pak punë dhe kohë. Ky është rasti i Bakllavasë.

Për recetën me përbërësit ka me shumicë duke kërkuar në google, por ajo që ju sugjerojmë në vijim, është një video që tregon pikërisht përgatitjen, pra më saktë punimin si ndarjen e brumit dhe hapjen e petave, në video do të shihni skena që duken të përsëritura por është pikërisht procesi i punimit që kërkon përsëritje. Për ta parë videon në fjalë klikoni në vijim ose klikoni këtu

Continue Reading

embelsira

Receta Gatimi Shqiptare – Shëndetlie – Si bëhet

Janë të shumtë recetat tradizionale Shqiptare për festat e fundvitit dhe për të njëjtën recetë tradizionale ka mënyra të ndryshme të të gatuarit që ndryshon shpeshherë edhe nga qyteti në qytet, apo nga fshati në fshat.

Recetat e gatimit tradizionale janë Gjeli detit me përshesh, Byreku(me gjizë, me mish, me spinaq etj), Tava te ndryshme(çdo vend i vogël ka traditën e vet), ëmbëlsira: Bakllavaja, Shëndetlie.

Pikërisht për këtë të fundit kemi sot një recetë dhe mund ta shikoni duke klikuar në imazh.

Gezuar festat e fundvitit dhe nje vit sa me i mbare ky qe po vjen!

Continue Reading

embelsira

Si te gatuajme bombone – embelsire tradicionale Shqiptare

bombone_receta_gatimi_si_te_gatuajme_ecaty_com

Si te gatuajme Bombone – Receta gatimi per Bombone vendi.

Kjo eshte nje recete qe perdorej dikur neper shtepiat tona ku kushtet e veshira ekonomike na benin qe me dy tre perberes te sajonim dicka dhe te nxirrnim me te miren prej tyre. Kjo eshte dhe rasti i ketyre bomboneve te shijshme shqiptare 

Bombone - receta gatimi embelsire
bombone embelsire tradicionale shqiptare
Write a review
Print
Përbërësit
 1. 1 liter qumësht i freskët
 2. 2 kg sheqer
 3. 80 gr gjalpë
Përgatitja
 1. Në një tenxhere hedhim të gjithë përbërësit. I ziejmë ne zjarr shumë të ulët duke i përzierë vazhdimisht. Duhet ta lemë të ziejë përreth një ore, derisa të arrijmë një masë të trashë e homogjene. Më pas e lemë pak të ftohet dhe e hedhim në forma. Pasi janë ftohur komplet dhe bonbonet janë forcuar, i heqim nga forma dhe i shërbejmë.
 2. ju befte mire!
ECATY https://www.ecaty.com/

Continue Reading

Trending