Connect with us

Artikuj Sociale

Gjiro open air – Parashutizëm në Gjirokastër në datat 20-22 mars 2015

Published

on

gjiro open air gjirokaster parashutizem

gjiro_open_air_paragliding_ne_gjirokaster_mars_2015_ecaty_comNë  Gjirokastër nga data 20 deri me 22 mars 2015 zhvillohet edicioni i katërt i parashutismit. Eventi i titulluar Gjiro Open Air mbledh në Gjirokastër shumë pilotë që do të performojnë për publikun gjirokastrit.

Dhjetra pilotë do të garojnë për dy ditë në qiell të lirë në kuadër të etapës së tretë të kampionatit kombëtar të fluturimeve të lira. Aeroklubi i Gjirokastrës në bashkëpunim me Albanian Open organizon “Gjiro Open Air” nga datat 20 deri në 22 mars 2015.

Pilotët do të nisin fluturimin nga Çajupi, ndërsa me akrobacitë e tyre në ajër do të ofrojnë pamje spektakolare për qytetarët në Gjirokastër, Libohovë, Antigone, Lunxhëri, Labovë etj.  

Pjesë e këtij turneu janë edhe vizita në pazarin historik të Gjirokastrës, në Libohovë, në qytetin antik të Antigonesë, në Saraqinisht e në Labovën e Kryqit, duke i dhënë kështu edhe një dimension turistik këtij eventi. Ceremonia e dhënies së çmimeve për fituesit do të organizohet në kalanë e Gjirokastrës, pikërisht në atë skenë ku do të zhvillohet më vonë edhe Festivali Folklorik Kombëtar.

“Gjiro Open Air” është ndër të tjera edhe një ngjarje e rëndësishme që promovon pasuritë turistike e kulturore të rajonit të Gjirokastrës.

nga: libohovaonline


Ky eshte programi qe do te ndiqet per kete event.

Gjirokastra Open Air 20-22 Mars 2015
dt 20 Mars 09,00-24,00 mberritja e piloteve ne Gjirokaster, akomodimi ne Hotel Olimpik,
pika e takimit gjate gjithe dites tek Bar ORA,Gjirokaster. Regjistrimi i Piloteve,marja e koordinatave GPS ,FLUTURIM GJATE DITES TEST.
20,30 LIBOHOVA PARTY – DARKA E MIRESEARDHJES,MBREMJE E MADHE,Sedati guzhinjeri i piloteve te fluturimeve te lira na pret!!!!!!!!!
dt 21 Mars 08,00-9,30 caktimi i gares dhe marja e pikave (cilinder)
Ora 10,00 Vajtje ne Aerodromin e qytetit dhe nisja e piloteve per ne Cajup
Ora 12,00-14,00 windows open
Ora 16,00-17,00 te gjithe ne Aerodrom, dhe nisja drejt hotelit
Ora 19,00 KONFERENCE PER SHTYP, PREZANTIMI I MARKES, WORLD CHAMPIONSHIP ALBANIA 2017
Ora 20,00 vizite dhe foto ne qafen e pazarit
Ora 21,00 DARKA E TE SHTUNES, (DERVICAN OSE GJIROKASTER)
22 MARS
Ora 09,00 ,takimi tek bar ORA,nqs nuk eshte realizuar gara te shtunen perseritet te djelen. Ne te kundert,
Fluturime fun nga Cajupi
Fluturime me motor mbi Gjirokaster.
Vizite ne Antigone,Saracinisht fshat,Labova e kryqit,
ora 15,00 Ceremonia e Cmimeve ne Kalane e qytetit,skenen e Festivaleve folkloristike.

WELCOME TO GJIRO.
SEPSE PRANVERA VJEN NGA JUGU

Continue Reading
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Artikuj Sociale

Ura e Frëngut në Gjorm – Vlora Albania

Published

on

By

Ndodhet afër fshatit Gjormë dhe ka shërbyer për qarkullimin dhe komunikimin e banorëve të fshatrave, që ndodhen në bregun e majtë të lumit Shushicë.

Ajo është urë e tipit me dopjo qemer me harkun në formë lundre dhe me dy dritare shkarkuese. Arkitektura e urës i është përshtatur terrenit shkëmbor ku është ndërtuar, duke u harmonizuar me peizazhin natyror.

Muratura e saj është e ndërtuar me gur kave të lidhur me llaç gëlqere. Në vitin 2015 kjo urë i është nënshtruar një ndërhyrjeje restauruese nga DRKK Vlorë.

burimi i lajmit

Continue Reading

Artikuj Sociale

Kalaja dhe plazhi i Bashtoves pastrohet dhe pergatitet per sezonin veror

Published

on

By

kalaja e vil-bashtoves8-keshtjella-e-bashtoves-vile-gose-kavaje-ecaty-com

Eshte i fresket fare lajmi qe po ju japim ne vijim, pasi vetem pak dite me pare kalaja dhe plazhi i Bashtoves jane pastruar per ti dhene fillimin nje sezoni turistik sa me te denje per per hijeshine e natyres qe mbart zona e kalase dhe ajo perrreth saj.

Ta mbajme paster

Djemte dhe vajzat e Ecovolis kane bere nje pastrim dhe nje nisme te bukur pasi duke e pastruar i kane dhene turistit nje shkak me shume per ta vizituar ate zone.

Per ata qe nuk e dine akoma, kalaja e Bashtoves gjendet 1km para grykederdhjes se lumit shkumbin.

Per tju dhene nje ide sa me te qarte ajo ndodhet dhe midis Spillese dhe Divjakes.

Per te shkuar atje mjafton te dilni nga rruga kryesore SH4 ne Gose qe ndodhet midis Kavajes dhe Rrogozhines, ndiqni rrugen e plazhit, pra per ne perendim dhe shkoni pothuajse ne fund. Pra Nje kilometer para derdhjes se lumit Shkumbin ne bregdet. Pikerisht aty ndodhet kalaja e Bashtoves.

Tani te rikthehemi te pastrimi, thame qe eshte nje nisme e bukur por kesaj nisme duhet ti bashkohet dhe miresjellja e turistit me natyren, te mos e beje pis por ta mbaje paster.

Vetem ne kete menyre do te kemi gjithnje nje ambjent mikprites duke u miresjellje me natyren

ecovolis

Continue Reading

Artikuj Sociale

Pipza – ja si behet nje strument muzikor

Published

on

By

pipzat

Nuk e di sa nga ju mund ta njohin këtë strument që do ju tregoj në vijim.

Bëhet fjalë për një strument muzikor që mund ta quajmë fyell ose popullorshe pipëz që nëse jeni të zanatit mund të krijoni muzikë dhe të imitoni këngët e që ju pëlqejnë.

E veçanta e këtij strumenti është se mund ta bëni fare mirë edhe ju vetë, si i thonë llafit <beje mire beje vete>

Nuk ka asnjë shpenzim për të bërë përveçse kohës suaj që do i kushtoni për ta bërë. Ju duhet pikë së pari të dilni në natyrë, të gjeni ndonjë kërcell gruri të njomë ose kallami të vogël fare dhe të keni me vete ndonjë brisk ose ndonjë mjet tjetër prerës

strumente muzikore

pastaj sju mbetet gjë tjetër vetem se të videon në youtube që ju tregon se si ta bëni duke klikuar këtu ose klikoni mbi imazh

Si te beni nje pipez ose fyell

Continue Reading

Trending