Connect with us

fotoedites

Nuselala mëson të fluturojë me qukapikun!

Published

on

qukapiku dhe nuselale ecaty.com

Jo nuk është një tjetër imazh i modifikuar bukur me photoshop. Në këtë foto vërtet reale një nuselale shihet mbi supet e një qukapiku në fluturim, dhe edhe pse duket e pabesueshme, fotografia është  e vërtetë: e garanton autori i fotografisë Martin Le May.

Ky burrë, me nënshtetësi angleze tregon se ka shkrepur këtë foto ndërsa ishte duke shëtitur me gruan e tij Ann në London Park. Papritur ka dëgjuar një shpend të rënkojë dhe dukej në vështirësi. Pasi kanë marrë dylbitë kanë parë zogun duke mbartur mbi të një peshë shumë të rëndë për të.

“Sapo mora aparatin,qukapiku kaloi përpara nesh. Me atë nuselale mbi supe, ishte e qartë që qukapiku po luftonte për mbijetesë pasi nuselala i ishte hedhur mbi supe për ta sulmuar.

Pra nuk bëhet fjalë për një fluturim miqësor midis dy specieve kaq të ndryshme nga njëra-tjetra, por bëhej fjalë për një sulm që i bëri nuselala qukapikut.

Pasi zbritën në tokë filloi dyluftimi midis tyre. Qukapiku arriti të shpëtojë falë grumbullit të njerëzve që ishin mbledhur aty, që arritën ta shpërqëndrojnë nuselalën për pak çaste, kështu që qukapiku shfrytëzoi rastin për tu larguar në  fluturim.Gjithashtu dhe nuselala ka vrapuar për tu larguar.

Continue Reading
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Artikuj Sociale

Ura e Frëngut në Gjorm – Vlora Albania

Published

on

By

Ndodhet afër fshatit Gjormë dhe ka shërbyer për qarkullimin dhe komunikimin e banorëve të fshatrave, që ndodhen në bregun e majtë të lumit Shushicë.

Ajo është urë e tipit me dopjo qemer me harkun në formë lundre dhe me dy dritare shkarkuese. Arkitektura e urës i është përshtatur terrenit shkëmbor ku është ndërtuar, duke u harmonizuar me peizazhin natyror.

Muratura e saj është e ndërtuar me gur kave të lidhur me llaç gëlqere. Në vitin 2015 kjo urë i është nënshtruar një ndërhyrjeje restauruese nga DRKK Vlorë.

burimi i lajmit

Continue Reading

Artikuj Sociale

Piknik te kalaja Bashtoves(Bashtova’s Castle)

Published

on

By

kalaja e bashtoves evente kulturore shqiptare

…edhe pak orë na ndajnë nga fillimi i eventit artistik kulturor në Kalanë e Bashtovës. Për ata që nuk e dinë, kjo kala ndodhet afër bregdetit në një zonë fushore midis Kavajës dhe Rrogozhinës.

Për të shkuar të vizitoni kalanë e Bashtovës, ju duhet të dilni në Gosë dhe të ndiqni rrugën për në bregdet. Rruga është e asfaltuar por tashmë e degraduar dhe ka nevojë për një rikontruktim prandaj ju ftojmë të bëni kujdes nga gropat dhe dislivelet në rrugë.

kalaja bashtoves piknik

kalaja bashtoves piknik

Eventi qe do të zhvillohet në datat 6-7 titullohet pikërisht “piknik artistik në kalanë e Bashtovës” ju ftojmë ta vizitoni nesër dhe pasnesër pasi do të keni mbresa vertet të mira dhe me siguri do të dëshironi ta rivizitoni.

Eventi mbledh artistë të ndryshëm dhe mbështetet nga Ministria e Kulturës.

Nuk na mbetet gjë tjetër veçse t’ju urojmë: Kalofshi bukur e bëfshi qef!

www.kalajabashtoves.ecaty.com

Continue Reading

Artikuj Sociale

dji osmo – përsosshmëria në realizmin e videoklipeve mbërriti!

Published

on

By

dji_osmo_ecaty_com_filmime_dasmash_kameraman_fotograf_tirana_albania

çdo kameraman do ta dëshironte, çdo klient i kameramanit do ta dëshironte përdorimin e kësaj teknologjie, kur ajo që realizohet me të nuk ka krahasime sepse është thjesht përsosshmëria e teknologjisë e vënë në dispozicion të kameramanit për të realizuar klipe të shkëlqyera.

dji-osmo_ecaty_comE pra bëhet fjalë për prodhimin më të fundit të kompanisë DJI që është e famshme për prodhimin e dronëve më me emër dhe profesional në rang botëror. Pasi i dha mundësinë të apasionuarve pas filmimeve dhe fotografive të shpalosnin talentin e tyre nga ajri me prespektiva të papara më parë, tani i jep mundësinë atyre të sperimentojnë një prespektivë tjetër, atë MAKRO pra prespektivën e afërt me objektin.

Bëhet fjalë për produktin DJI OSMO i cili është një “pult” le të themi për të komanduar me kontakt direkt një kamer të motorizuar që eliminon të gjitha dridhjet apo lëvizjet që do të përcilleshin tek një kamër e zakonshme e mbajtur në dorë.

Le të marrim shembullin e dasmave në Shqipëri. Tani mund të kenë një prespektivë më tepër për ti shtuar videoklipit, ndoshta atë më të rëndësishmen, prespektivën që sheh dhe çifti(ose edhe që nuk sheh) por që kameramani mund ta shohë për ta dhe ti prezantojë në një realizim të stabilizuar që të lë mbresa dhe të lejon të krijosh momente suspancë.

Detajet teknike janë me të vërtetë të klasit të parë dhe ju  mundësojnë filmeme UHD 4K deri në 30 fps ose FULL HD me 120 fps per slow motion me cilësi.

Kjo pajisje mund të komandohet me komandat në Trup të pajisjes ose duke përdorur kombinimin me smartphonin tuaj të komunikojë nëpërmjet një app-licacioni zyrtar  që instalohet ne smartphone-in tuaj duke rregulluar çdo detaj të kamerës gjithashtu edhe duke e përdorur si monitor gjatë xhirimeve.

Kjo pajisje del në treg sot me 15 tetor 2015 dhe çmimi në faqen zyrtare shënon 749 Euro.

Nëse argumentet më lart nuk ju bindën për çmimin që ka atëherë shtojmë që ka disa opsione shtesë që ju bën të mundur të bëni selfie perfekte, panorama automatike me një të shtypur butoni, apo edhe time lapse apo slow motion në të njëjtën mënyrë.

Kjo pajisje pritet të  bëhet tendenca e re e videoklipeve dhe gjithashtu do ti shtojë vlerë klipeve të dasmave që do të realizohen me të

Prandaj i themi çifteve që kanë ndër mend të planifikojnë dasmën e tyre mos të tremben aspak sepse do të kenë kujtime të realizuar bukur me këtë pajisje prandaj prejeni datën pa merak 🙂

Ndërsa  çifteve të sapomartuar, ju iku ky shans i shkëlqyer, por mos u dëshpëroni…mund të bëni klipe edhe për përvjetor!!!

 

Continue Reading

Trending