Connect with us

Drone

GoPro do të prezantoje dronin e vet

gopro drone 2015

GoPro do të prezantoje dronin e vet të kompletuar me videokamer me risolucion të lart HD, brenda vitit 2015

 

Dronet, apo aeromobilat me pilotim të radiokomanduar, po shtohen dita ditës. Ka nga ata që i blejnë për qef vetëm për të thënë që e kam pilotuar edhe unë një të tillë. Ka nga ata që e blejnë për ti montuar kamera të vogla apo edhe të mëdha dhe të bëjnë filmime. Ka shumë kompani edhe të padëgjuara më parë që po i kushtojnë një vëmendje të madhe këture helikoperave me shumë helika.

Ajo që bie më tepër në sy kur shohim një drone, është se ata kanë dhe ndonjë kamer të montuar për filmime dhe kjo kamer është zakonisht GoPro Hero, për shkak të peshësh së saj të lehtë dhe kualitetit maksimal.

Pikërisht kompania GoPro ka vendosur të prodhojë në 2015 dronin e saj. Kjo taktikë e kësaj kompanie shumë të njohur vjen pasi shumica e dronëve përdorin GoPro camera për të filmuar. Kështu nëse i prodhojnë vetë edhe dronët do të kenë si rrjedhim dhe më shumë fitime.

Pritet që të jetë një dron shumë i stabilizuar sepse përndryshe kompania nuk do të ketë përfitime nëse dështon në këtë drejtim.

Një pikë tjetër në favor është se çmimi i dronit do të jetë nga 500 deri në 1000 dollarë. Duke i bërë kështu konkurrencë të fortë produkteve të kompanisë më të njohur të droneve, DJI-së, kompani kineze.

Drone

Dji phantom 3 – droni i famshëm tani edhe më teknologjik në versionin e tij të tretë!

dji_phantom_3_ecaty_com

Siç ju kisha njoftuar  në një artikull të mëparshëm që gopro kishte ndërmend të krijonte dronin e vet, sot po ju tregoj se edhe DJI krijoi kamerën e vet bashkë me versionin e tretë të dji phantom..

Disa ditë më parë është prezantuar droni më i famshëm në versionin e tij të tretë nga kompania  e sukseshme DJI.

Krahas përmirësimeve të shumta nga versioni i parë që shënoi suksesin e tij, ky dron ka përparuar shumë si në teknologji, kohëzgjatje fluturimi por edhë në sigurinë e përdorimit.

Vjen në treg me dy modele:

  • Modeli Profesional 4K 12 MegaPixel
  • Modeli Advanced  1080P HD 12 MegaPixel

Modeli Profesional është ai më i miri le të themi pasi implementon edhe një kamer 4K 12 mpixel për video dhe foto spektakolare. Rrezja e telekomandimit arrin në dy km dhe mund të keni live view(video pa vonesë trasmetimi), edhe duke përdorur smartphone-in apo tabletin tuaj. Aplikacioni origjinal është i bërë mirë dhe plot funksione.

Arma që përdor dji për të fituar mbi konkurruesit e kompanisë është siguria e versionit të tretë pasi ai duke fluturuar skanon ambjentin për pengesa të ndryshme që mund të gjenden në vendet ku fluturoni duke ju dhënë mundësinë ta përdorni edhe në ambjente të brendshme në siguri të plotë.

Në këtë kontekst kanë krijuar edhe një video(reklamë) për të treguar sigurinë në ambjente të brendshme.

Por të rejat nuk mbarojnë këtu pasi dji ka implementuar shumë funksione të tjera krahas atyre që ekzistonin në versionet paraardhëse.

Dji phantom versioni 3 ka edhe një funksion që ju mundëson ta përdorni si kameramanin apo fotografin e vetes suaj. Ai do tju ndjekë në bazë të rregullimeve që ju do ti bëni, mund edhe të planifikoni skenën duke e lënë pastaj dronin phantom 3 të bëjë gjithçka vetë.

 

Në telekomandën tuaj ose më mirë në smartphonin ose tabletin që do të vendosni lart saj do të keni një larmi informacionesh mbi largësinë, lartësinë, drejtimin, shpejtësinë e plot info të tjera që do ta bëjnë fluturimin e këtij droni një eksperiencë profesionale për ju.

Për më tepër vizitoni websitin zyrtar të dji kliko këtu

Continue Reading

Artikuj Sociale

Shen Valentini ne Verona ne vendin e Romeo&Giulietta -Love is in the air: #cupidrone

#CUPIDRONE ne verona love is in the air

Kete vit qyteti i Verones ne Itali ka gjetur nje ide gjeniale per te promovuar qytetin por edhe per ti dhuruar te dashuruarve disa momente lumturie. Kane zgjedhur ta bejne keshtu dhe duket nje ide qe ka funksionuar me se miri.

Shihni pra ne videon ne vijim se cfare ka bere cupid kete vit ne Verona.

 

 

 

 

 

 

Po ju si e kaluat shen valentinin?

verona in love

verona in love

Continue Reading

Artikuj Sociale

Si levizin mallrat ne magazinat e amazon-it -video

Amazon_DCHP

Shume nga ju mund te kene perdorur websitin Amazon per te blere gjera te ndryshme nga interneti. Amazon eshte nje dyqan online ose e thene ndryshe e-commerce me i njohur ne bote per shitje nga interneti. Ju duhet nje gje juve, mjafton te kerkoni brenda ketij websiti dhe e gjeni, paguani dhe ju vjen ne shtepi.
Por a e dini ju sa levizje ben ne magazine objekti qe ju bleni nga ky websit, dhe si levizen gjithe ato mallra brenda magazines se tyre. Nese jeni bere ndonjehere kurioz per kete gje, atehere video ne vijim ju jep pergjigjen.

Continue Reading

Trending