Connect with us

Shqip

Si te rrotulloni nje video te rregjistruar permbys me media player classic

Si te rrotulloni nje video te rregjistruar permbys me media player classic

Si te rrotulloni nje video te rregjistruar permbys me media player classic

Ju kane rene ne dore disa video qe i keni filmuar mbrapsht apo jo dhe aq drejt dhe per ti pare nuk keni zgjidhje tjeter veçse te ktheni kokes ashtu si eshte edhe video.

Mos u shqetesoni shume se ekziston zgjidhje per çdo problem. Me programin e windows, pra me windows media player, nuk eshte e mundur ti gjeni zgjidhje ketij problemi. Por shume prej jush mund te kene edhe nje tjeter program te instaluar qe mund tju zgjidhe pune.

Pra per te rrotulluar nje video te xhiruar permbys

mund te perdorni Media Player Classic, nje alternative falas kundrejt Windows Media Player dhe qe suporton te gjitha formatet kryesore edhe nese dini ti rregulloni mire mund edhe te kete me teper opsione se vete windows media player.

Me kete program mund ta rregulloni shikimin e videos se permbysur, menjehere. Pra nuk humbnin kohe si me nje program editimi videosh.

Si fillim duhet te shkarkoni Media Player Classic duke u futur me kompjuterin tuaj te lidhur ne internet, ne faqen e programit dhe klikoni butonin  MPC-HC Download Now!. Kur te keni kompletuar shkarkimin, hapni me dy klikime te menjehershme ne progrmain qe shkarkuat.  (p.sh. MPC-HC.1.6.8.x86.exe) dhe ne dritaren qe hapet beni klik mbi Yes dhe pastaj OK dhe Next

Pranoni kushtet e perdorimit te programit duke shenuar kutine  qe pranoni kushtet e perdorimit dhe vazhdoni instalimin. Pasi ta keni instaluar klikoni mbi butonin e djathte dhe hapni videon me media player classic. Pasi video te nise riproducionin, mund te perdorni butonat ne vijim per te kthyer videon drejt.:

  • Alt+8 te tastieres numerike – rrotullo nga lart posht
  • Alt+2 te tastieres numerike – rrotullo nga posht – lart
  • Alt+4 te tastieres numerike – rrotullo nga majtas – djathtas
  • Alt+6 te tastieres numerike – rrotullo nga e djathta – majtas
  • Alt+1te tastieres numerike – rrotullo ne menyre diagonale ne rrotullim antiorar
  • Alt+3 te tastieres numerike – rrotullo ne menyre diagonale ne rrotullim orar

Rrotullimi ndodh gradualisht, e shihni dhe mund te zgjidhni kur te ndaloni.

 

Ju kujtome qe rrotullimi i videos me Media Player Classic nuk modifikon videon origjinale por mund ta perdorni vetem per ta pare. Nese ju duhet te rrotulloni nje video dhe modifikimi ti mbetet videos origjinale, atehere duhet te perdoni nje program editimi video.

Na ndiqni here pas here dhe ne artikujt e ardhshem do te kemi mundesi tju senjalizojme programe qe mund te perdorni per ti modifikuar perfundimisht videot tuaja.

Shqip

Visit Sazan island in Albania

sazan albania visit ecaty vlore

Welcome to Vlora 😍

The name of the island of Sazan is mentioned since ancient times, starting from the VI century p.e.s. named SASON.

During the Middle Ages the island passed into Venetian possession. In modern times along with the Ionian Islands of Greece it was conquered by England.

During the Balkan Wars, Greece occupied the island. The decisions of the Conference of Ambassadors in London in 1913 forced him to withdraw from Sazani.

During World War I the island was occupied by Italy. The war of Vlora in 1920 made it possible for them to withdraw from Vlora, but they still kept Sazani under rule, until 1943, when Albania was occupied by the German Nazis. On October 21, 1944 the island was liberated by the Albanian National Liberation Army and since then it is part of the integrity and sovereignty of the Albanian state.

During the Cold War, Sazani, together with the Pasha Limani naval base in Orikum, Vlora, became one of the key points of the Soviet and Albanian Red Army in the Mediterranean. From the time of Julius Caesar until the Second World War, a number of naval battles took place on the coast around the Gulf of Vlora, as a result of which several ships were sunk.

SAZAN -ALBANIA

A part of underwater relics such as amphorae and other objects have been recovered by Albanian archaeologists and are exhibited in the National Historical Museum and the Archaeological Museum in Durrës. During the Cold War, the island of Sazan served as a naval military base where mainly cruise ships, coastal artillery, etc. were stationed.

During that period the island was inhabited by about 10 thousand inhabitants who were mostly relatives of the officers serving on the island.

During the Cold War, the island of Sazan together with the bay of Vlora were considered the most difficult front for the People’s Army in case of war.

For this reason the people serving on the island received special treatment from the government of that time.

The text on English is a copy of the following text in Albanina language, automatically translated. For the source of the article in Albanian language click here

Continue Reading

dasma

Receta Gatimi Shqiptare – Bakllavaja – ja si bëhet -4k video

Festat e fundvitit sapo kanë kaluar por është e pamundur për Shqiptarët që ti kalojnë festat pa gatimet e traditës.

Janë receta tipike që përdoren kryesisht për festat e fundvitit por asgje nuk ndalon askënd për ti përgatitur këto krenari kombëtare në artin e guzhinës, edhe në ditë festive të ndryshme.

Po të përmendim disa prej tyre, si Shëndetlie, Byrek, Gjel deti dhe përshesh, Bakllava etj, gjithkush do të thoshte, që do ti dëshironte çdo javë, në mos edhe çdo ditë.

Pikërisht këtu më qëndroni!

Shija e tyre unike do të preferohej gati edhe çdo ditë, por përgatitja e tyre shpeshherë kërkon pak punë dhe kohë. Ky është rasti i Bakllavasë.

Për recetën me përbërësit ka me shumicë duke kërkuar në google, por ajo që ju sugjerojmë në vijim, është një video që tregon pikërisht përgatitjen, pra më saktë punimin si ndarjen e brumit dhe hapjen e petave, në video do të shihni skena që duken të përsëritura por është pikërisht procesi i punimit që kërkon përsëritje. Për ta parë videon në fjalë klikoni në vijim ose klikoni këtu

Continue Reading

embelsira

Receta Gatimi Shqiptare – Shëndetlie – Si bëhet

Janë të shumtë recetat tradizionale Shqiptare për festat e fundvitit dhe për të njëjtën recetë tradizionale ka mënyra të ndryshme të të gatuarit që ndryshon shpeshherë edhe nga qyteti në qytet, apo nga fshati në fshat.

Recetat e gatimit tradizionale janë Gjeli detit me përshesh, Byreku(me gjizë, me mish, me spinaq etj), Tava te ndryshme(çdo vend i vogël ka traditën e vet), ëmbëlsira: Bakllavaja, Shëndetlie.

Pikërisht për këtë të fundit kemi sot një recetë dhe mund ta shikoni duke klikuar në imazh.

Gezuar festat e fundvitit dhe nje vit sa me i mbare ky qe po vjen!

Continue Reading

Trending