Connect with us

Artikuj Sociale

Gezuar Pashket

Published

on

Sot eshte nje dite e shenuar per te gjithe besimtaret e Krishtere pasi festohet pashka. Pashka nenkupton ringjalljen e Krishtit.

Eshte festa qe bashkon besimtaret e Krishtere anembane per te festuar se bashkur ringjalljen e krishtit.

Gjaku do të thotë jetë

Në kishat orthodokse, që në Gjermani kanë rreth 1,5 milionë anëtarë, kjo histori ka mbetur e gjallë dhe ka gjetur një shprehje të veçantë simbolike në ngjyrën e kuqe, shpjegon Irinikios Schulten, kryediakon i kishës ortodokse ruse në Bad Honnef pranë Bonit: “Prandaj të gjitha vezët ortodokse të pashkëve janë të kuqe. Shporta gjigante vetëm me vezë të kuqe. Dhe njerëzit gjithmonë pyesin: ku janë ngjyrat e tjera? Dhe unë u them: Përse ngjyra të tjera? E kuqja është ngjyra e jetës.” Shenja në kasollet për t’u kursyer nga dënimi i Perëndisë, u bë simbol i vetë jetës.

 

 

Pashka (ose pashkët) është kremtimi më i madh i kalendarit liturgjikKishës Katolike dhe të kishave të tjera të krishtera që kremtojnë Ringjalljen e Jezusit të Nazaretit ndodhur, sipas Besëlidhjes së Re, tre ditë pas vdekjes së tij në kryq.

 

Pashkët paraprihen nga një kohë parpërgatitore e agjërimit dhe përkorimit, që zgjat 40 ditë, që quhen Kreshme që fillon nga e “Mërkura e Përhimtë” dhe mbaron të Dielën e Palmave (e fundmja para Pashkëve) që përkujton 40 ditët e kaluara në shkretëtirë të Jezusit në lutje e agjërim dhe që sprovohet nga Djalli.

 

Pashkët e krishtera janë në lidhje të ngushtë me ato hebraiket, në të cilat festohet çlirimi i hebrejve nga Egjipti prej Moisiut. Fjala Pashkë në të vërtetë do të thotë kalim: për hebrenjtë është kalimi nga robëria në liri ndërsa për të krishterët nga vdekja trupore dhe frymore në Jetën e Re të Amshuar.

 

Emërtime të rrjedhura nga Eostremonat apo muaji i Eostres:

Emra të prejardhur nga hebraishtja Pesah (Pas´ha):

Emërtime të përdorura në gjuhë të tjera:

 • Armenisht Զատիկ (Zatik ose Zadik, fj.p.fj. “ringjallje”)
 • Bielorusisht Вялікдзень o Vialikdzień (fj.p.fj. “Dita e Madhe”)
 • Boshnjakisht Ускрс (Uskrs) or Васкрс (Vaskrs, fj.p.fj. “Ringjallje”)
 • Bullgare Великден (Velikden, fj.p.fj. “Dita e Madhe”)
 • Gjeorgjisht აღდგომა (Aĝdgoma, fj.p.fj. “ringritja”)
 • Kinezçe 復活節 Fùhuó Jié (fj.p.fj. “Festa e Ringjalljes”)
 • Kroatisht Uskrs (fj.p.fj. “Ringjallje”)
 • Çekisht Velikonoce (fj.p.fj. “Natët e Mëdha” [shumës, trajta njëjës nuk ekziston])
 • Estoneze Lihavõtted (fj.p.fj. “marr mish”, mishërohem)
 • Hungareze Húsvét (fj.p.fj. “marr mish”, mishërohem)
 • Japonisht 復活祭 (Fukkatsu-sai, fj.p.fj. “Festa e Ringjalljes”)
 • Koreane 부활절 (Puhvalhol, fj.p.fj. “Stina e Ringjalljes”)
 • Malteze L-Għid
 • Letonisht Lieldienas (fj.p.fj. “Ditët e Mëdha” [shumës, trajta njëjës nuk ekziston])
 • Persisht عيد پاك (fj.p.fj. “Festa e Dlirë)
 • Polonisht Wielkanoc (fj.p.fj. “Nata e Madhe”)
 • Serbisht Ускрс (Uskrs) or Васкрс (Vaskrs, fj.p.fj. “Ringjallje”)
 • Sllovake Veľká Noc (velka noq fj.p.fj. “Nata e Madhe”)
 • Sllovenisht Velika noč (velika noq fj.p.fj. “Nata e Madhe”)
 • Tongane Pekia (fj.p.fj. “vdekja (e zotit)”)
 • Ukrainse Великдень (Vjelikdjen’, fj.p.fj. “dita e madhe”) ose Паска (Paska)
Continue Reading
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Artikuj Sociale

Ura e Frëngut në Gjorm – Vlora Albania

Published

on

By

Ndodhet afër fshatit Gjormë dhe ka shërbyer për qarkullimin dhe komunikimin e banorëve të fshatrave, që ndodhen në bregun e majtë të lumit Shushicë.

Ajo është urë e tipit me dopjo qemer me harkun në formë lundre dhe me dy dritare shkarkuese. Arkitektura e urës i është përshtatur terrenit shkëmbor ku është ndërtuar, duke u harmonizuar me peizazhin natyror.

Muratura e saj është e ndërtuar me gur kave të lidhur me llaç gëlqere. Në vitin 2015 kjo urë i është nënshtruar një ndërhyrjeje restauruese nga DRKK Vlorë.

burimi i lajmit

Continue Reading

Artikuj Sociale

Kalaja dhe plazhi i Bashtoves pastrohet dhe pergatitet per sezonin veror

Published

on

By

kalaja e vil-bashtoves8-keshtjella-e-bashtoves-vile-gose-kavaje-ecaty-com

Eshte i fresket fare lajmi qe po ju japim ne vijim, pasi vetem pak dite me pare kalaja dhe plazhi i Bashtoves jane pastruar per ti dhene fillimin nje sezoni turistik sa me te denje per per hijeshine e natyres qe mbart zona e kalase dhe ajo perrreth saj.

Ta mbajme paster

Djemte dhe vajzat e Ecovolis kane bere nje pastrim dhe nje nisme te bukur pasi duke e pastruar i kane dhene turistit nje shkak me shume per ta vizituar ate zone.

Per ata qe nuk e dine akoma, kalaja e Bashtoves gjendet 1km para grykederdhjes se lumit shkumbin.

Per tju dhene nje ide sa me te qarte ajo ndodhet dhe midis Spillese dhe Divjakes.

Per te shkuar atje mjafton te dilni nga rruga kryesore SH4 ne Gose qe ndodhet midis Kavajes dhe Rrogozhines, ndiqni rrugen e plazhit, pra per ne perendim dhe shkoni pothuajse ne fund. Pra Nje kilometer para derdhjes se lumit Shkumbin ne bregdet. Pikerisht aty ndodhet kalaja e Bashtoves.

Tani te rikthehemi te pastrimi, thame qe eshte nje nisme e bukur por kesaj nisme duhet ti bashkohet dhe miresjellja e turistit me natyren, te mos e beje pis por ta mbaje paster.

Vetem ne kete menyre do te kemi gjithnje nje ambjent mikprites duke u miresjellje me natyren

ecovolis

Continue Reading

Artikuj Sociale

Pipza – ja si behet nje strument muzikor

Published

on

By

pipzat

Nuk e di sa nga ju mund ta njohin këtë strument që do ju tregoj në vijim.

Bëhet fjalë për një strument muzikor që mund ta quajmë fyell ose popullorshe pipëz që nëse jeni të zanatit mund të krijoni muzikë dhe të imitoni këngët e që ju pëlqejnë.

E veçanta e këtij strumenti është se mund ta bëni fare mirë edhe ju vetë, si i thonë llafit <beje mire beje vete>

Nuk ka asnjë shpenzim për të bërë përveçse kohës suaj që do i kushtoni për ta bërë. Ju duhet pikë së pari të dilni në natyrë, të gjeni ndonjë kërcell gruri të njomë ose kallami të vogël fare dhe të keni me vete ndonjë brisk ose ndonjë mjet tjetër prerës

strumente muzikore

pastaj sju mbetet gjë tjetër vetem se të videon në youtube që ju tregon se si ta bëni duke klikuar këtu ose klikoni mbi imazh

Si te beni nje pipez ose fyell

Continue Reading

Trending