Artikujte rinj

 • Së shpejti Festivali Folklorik kombëtar në Gjirokastër!

  Së shpejti Festivali Folklorik kombëtar në Gjirokastër!

  Zbuloni bukurinë e Shqipërisë, zbuloni bukurinë e vendit tuaj dhe vlerësojeni në maksimum! Kalaja e Gjirokastrës, Legjenda e Argjiros, historia e krijimit të qytetit, mjeshtëria e punuesve të gurit në pritje të thesarit të jashtëzakonshëm të folklorit shqiptar mbarëkombëtar, që nga perlat muzikore, poetike, instrumentale, zakonore e deri tek kostumet që janë vërtet të rralla…

 • Gezuar 1 prillin :) Recete gatimi peshk ne furre

  Gezuar 1 prillin :) Recete gatimi peshk ne furre

  Meqenese ne gjithe boten 1 prilli ka per protagonist peshkun, ndersa ne Shqiperi njihet si dita e genjeshtres, por si koncept eshte po i njejti dmth qe duhet te genjeni. Por siç e thame sot peshku eshte protagonist dhe keshtu qe ju servirim kete recete per te gatuar peshkun per te qendruar ne teme me…

 • Shqiperia e bukur!

  Shqiperia e bukur!

  Nëse këto vepra arti, do të derdheshin në metal, e do të vendoseshin në ato pakëz basene ujore që kemi, qytetet tona do të ishin jo vetëm më të bukura por edhe më të ngrohta e njerëzore…. sugjeruar nga albanian-travel

 • Gëzuar ditën e Verës! Video

  Gëzuar ditën e Verës! Video

  “Dita e Verës”: 14 Marsi njihet si “Dita e Verës”. Ajo tashmë është shëndërruar në një festë kombëtare. Festë e ripërtëritjes së gjithësisë, e gjallërimit të natyrës, e vazhdimësisë së jetës, dhe që festohet qysh në kohët e hershme në qytetin e Elbasanit, ndërsa sot festohet në të gjithë Shqipërinë. Dita e Verës ka prirjen…

 • I keni vene veroret?

  I keni vene veroret?

  Gezuar diten e veres. Apo te pranveres? Përse quhet dita e verës kur festohet në pranverë? Mos ndoshta më parë ndahej viti në vetëm dy stinë për të lehtësuar gjërat? Ndoshta po,ndoshta e ndanin vitin në dimër dhe behar(verë). Si traditë për ditën e verës lidhen verore tek duart, këmbët, gishtat, apo në qafë. Por…

Kalendari i artikujve

Prill 2019
M T W T F S S
« Feb    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Receta Gatimi