Artikujte rinj

 • Pse është fotografimi me hapjen e diafragmës, mënyra më e mirë për fotografi dasmash?

  Pse është fotografimi me hapjen e diafragmës, mënyra më e mirë për fotografi dasmash?

  “Profesionistët e vërtetë shkrepin manualisht.” (jo gjithmonë…ose më mirë jo komplet manual) Nëse dëshironi të bëheni fotografë profesionistë mënyra më e mirë është të mësoni dhe praktikoni. Shumë forume apo website që flasin mbi fotografinë do tju tregojnë artikuj që përmbajnë rregullat kryesore dhe kjo do të thotë se në shumë website do të gjeni […]

 • Si të përdorni shpejtësinë e shkrepjes?!

  Si të përdorni shpejtësinë e shkrepjes?!

  Shpejtësia e Shkrepjes(SHUTTER SPEED) Sa shpejt aparati juaj hap dhe mbyll ekspozimin e sensorit. Sa më tepër të qëndrojë hapur aq më shumë dritë hyn në sensor dhe e kundërta ndodh sa më pak të rrije hapur.  shpejtësia e shkrepjes        Zakonisht përdoret për: 1/4000 sek                            të ngrirë objekte shumë të shpejtë 1/2000 sek                            të […]

 • 75 gjera qe duhet te mesoni mbi fotografine!

  75 gjera qe duhet te mesoni mbi fotografine!

  Një fotograf profesionist që të jetë i tillë duhet të ketë mbi supe eksperienca të ndryshme dhe realizime të shumëllojshme dhe me teknika të ndryshme. Këto teknika nuk mësohen të gjitha në një ditë, por duhet kohë, punë dhe pasion. Kohë për të mësuar teknika por edhe sjellje që e bëjnë fotografin të denjë për […]

 • Teknika fotografimi – Koha e shkrepjes!

  Teknika fotografimi – Koha e shkrepjes!

  Jemi pra në takimin e radhës këtu në ecaty.com me teknika fotografimi që ju servirim çdo të martë, aspektet teknike që do t’ju ndihmojnë të fotografoni si profesionistë të vërtetë.Na ndiqni shpesh dhe do të zbuloni artikuj gjithnjë e më interesantë dhe më interesant është dhe fakti që i keni të gjitha në shqip…. Një […]

 • 4 këshilla për të fotografuar bukur

  4 këshilla për të fotografuar bukur

  Zgjohuni herët në mëngjes Jeni duke filluar të fotografoni? Në vijim mund të konsultoni disa teknika fotografimi në mënyrë që të shkrepni fotografi të bukura dhe mbresëlënëse!   Të gjithë e dimë që gjumi i mëngjesit është i ëmbël – por nëse doni të bëni foto profesionale, duhet të hiqni dorë nga zgjimi i vonë. […]

 • 3 rregulla që fotografët profesionistë përdorin në shkrepjet e tyre!

  3 rregulla që fotografët profesionistë përdorin në shkrepjet e tyre!

  Ajo që i dallon fotografët profesionistë nga fotografët amatorë është dituria dhe eksperienca që përvetësojnë me kalimin e kohës. Një fotograf fillestar do ta përdorte një DSLR me të gjitha rregullimet në automatikë kështu që do të ishte aparati ai që do të bënte të gjitha përmirësimet e skenës dhe rrjedhimisht dhe të fotografisë që […]

 • Si te zgjidhni kameramanin/fotografin?

  Si te zgjidhni kameramanin/fotografin?

  Stina e nxehte po afron dhe bashke me te edhe fejesat e dasmat qe popullojne gushtin. Disa ndoshta kane menduar kohe me pare per pergatitjet e dasmes si gjetja e lokalit per banketin, okestra apo dj, rezervimi i kameramanit dhe i fotografit. Ata qe mund ti kene gjetur jane ata qe kane dasem por nuk […]

 • Fotot më të bukura nga dasmat nëpër botë për 2014

  Fotot më të bukura nga dasmat nëpër botë për 2014

  Të fotografosh dasma nuk është një gjë e lehtë nëse duhet të shkrepësh foto artistike por edhe pse nuk është e lehtë është shumë bukur, një art më vete dhe çdokush ndjen kënaqësi kur sheh një foto vërtet të arrirë.

  Ashtu jane fotot në vijim që janë shkrepur në dasma në mbarë botën dhe kanë marrë çmime për artin e shpalosur duke fotografuar dasma.

  çmimi i parë si  vendi më i bukur, pranverë 2014, Wiesbaden, Germany

Kalendari i artikujve

Shkurt 2019
M T W T F S S
« Oct    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728  

Studio Ristyle – Ju ben te enderroni!

  Receta Gatimi