Artikujte rinj

Ikona e kinemasë Clint Eastwood mbush 85 vjeç!

Ikona e kinemasë Clint Eastwood mbush 85 vjeç!

25 vjet si spektator dhe 65 vitet pasardhëse si protagonist i kinemasë. Sot 31 maj, ikona e kinemasë botërore, Clint Eastwood mbush 85 vjeç. Lindur në San Francisco, në Kaliforni në vitin 1930, në një familje protestante me origjinë irlandeze, skoceze, hollandeze dhe angleze, aktori dhe regjisti nga USA u bë i famshëm nga tre filmat western që kanë si temë kryesore dollarët e ashtuquajtur ndryshe dhe treshja e dollarëve nga Sergio Leone, duke interpretuar “Njeriun pa emër” në filmin “Për një grusht dollarë(1964), “Për ndonjë dollar më shumë(1965) dhe “I miri, i shëmtuari dhe i keqi(1966).

Tre film që bënë historinë e kinemasë me fishkëllimat,duelet, pistoletat dhe Western që na mbanin ngjitur me televizorin duke shikuar këto përla të kinemasë me protagonist Clint Eastwood.

Kolonat zanore të firmosura nga Ennio Morricone hapën erën e filmave western me skena që në vitet  60-70 praktikoheshin në jetën reale.

 

Leave a Reply

Kalendari i artikujve

Maj 2015
M T W T F S S
« Apr   Jun »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Studio Ristyle – Ju ben te enderroni!