Artikujte rinj

Rally Albania 2015 nga data 6 deri në 13 qershor per të zbuluar Shqipërinë!

Rally Albania 2015 nga data 6 deri në 13 qershor per të zbuluar Shqipërinë!

RALLY ALBANIA  është një event sportiv ekstrem që i bie rreth e përqark Shqipërisë me garues nga e gjithë bota që mblidhen në këtë spektakël të motorrave, makinave, quad dhe SSV.

Ky event është i hapur për të gjithë ata që kanë shpirt sportiv, mjetin e duhur, dhe letrat në rregull(siguracionin, kualidimet e nevojshme etj) dhe të jenë 18 vjeç e lart.

Rregjistrimi është i hapur nga 1 tetori 2014 deri në 1 Qershor 2015.

Ky event është shumë i rëndësishëm si nga ana sportive por gjithashtu edhe nga ana turistike.

rally_albania_2015_sport_events_moto_car_quad_sev_shqiperi_ecaty_com

Në fakt me pjesëmarrjen e garuesve nga e gjithë botë përhapet fjala por edhe imazhe shumë të bukura e të rralla të natyrës Shqiptare. Por kësaj gjëje i dedikohet relativisht pak vëmendje.

Do të ishte bukur dhe do ti sugjeroja kryesisht pjesmarrësmve Shqiptarë që gjatë këtij rrugëtimi, gjatë kësaj gare të përcillnin edhe imazhe nga vende të ndryshme e pak të njohura nga shumica e Shqiptarëve, me qëllim rritjen e turizmit dhe zbulimin e bukurive të ndryshme shqiptare.

Rrugëtimi i kësaj gare do të kalojë në vendet më piktoreske të Shqipërisë nga veriu në jug per rreth 1880 km garë të ndezur dhe eksploruese të vendit të shqiponjave!

rally_albania_2015_sport_events_moto_car_quad_sev_shqiperi_national_park_lure_ecaty_com

Për më tepër, vizitoni faqen zyrtare të eventit këtu

Related articles

 • Divjaka tërheq vëmendjen e turistëve të huaj.

  Divjaka tërheq vëmendjen e turistëve të huaj. Shqipëria me pasuri të mëdha historike dhe kulturore, çdo vit e më shumë tërheq interesin e turistëve të huaj si dhe vetë shqiptarëve të cilët preferojnë të eksplorojnë vendin e tyre. Karavasta, përditë e më shumë vizitohet nga turistë të huaj që tashmë janë bërë kurioze për faunën […]

 • Shqiperia e perzgjedhur si “Top-destination” 2015, vend i rekomanduar per tu vizituar

  Janë përzgjedhur tashmë 28 destinacionet kryesore për 2015 nga travelsquire.com. Vetëm tre shtete në Europë janë zgjedhur si “Kryeqyteti Evropian i Kulturës” për 2015, Shqipëria, Belgjika dhe Greqia. Shqipëria është një vend i bukur, i paprekur mbushur me thesare natyrore, kulturore dhe historike, shkruan Trave Squire Shqipëria është një vend i bukur që të lë […]

 • Shpella e Pirateve – nje monument kulturor qe nuk i kushtohet vemendja e duhur

  SHPELLA E PIRATEVE Gjëndet në kodrinën ku është vendosur Manastiri i Shën Todhrit, në fshatin e Dhërmiut. Eshtë një shpellë karstike. Emrin e ka marë sepse në të, kohë më parë strehoheshin piratët e detit me anijet e tyre. Kur deti është i qetë ajo mund të vizitohet me lehtësi duke ofruar një pamje të mrekullueshme për vizitorin.
   
  Shpella e Pirateve eshte nje monument kulturor i Shqiperise i cili nese vleresohet siç duhet mund te sjelle shume vizitore te huaj por nuk do te jene te pakte as vendasit. Eshte nje vend qe ka vlere dhe duhet vleresuar si nje strukture qe mund te beje per vete mijera vizitore.
  Do te ishte bukur sikur te kishte nje organizim me te madh  si nga mediat ashtu edhe nga strukturat vendore per te bere tour, shetitje grupesh.
  Dikur ishte edhe filmi artistik shqiptar me te njejtin titull qe ka bere shume per njohjen dhe perhapjen e nje kulture te bukur per shpellen e pirateve, por edhe ai film nuk para gjendet me.
  Shpresojme qe dikush te beje diçka me teper per rritjen e turizmit ne kete aspekt meqenese jemi drejt stines se nxehte do te ishte e mira qe te behej diçka qe tani qe te jete gati per stinen e nxehte.
   
   

Leave a Reply

Kalendari i artikujve

Maj 2015
M T W T F S S
« Apr   Jun »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Studio Ristyle – Ju ben te enderroni!

  Receta Gatimi