Artikujte rinj

Pite me Spinaq – receta gatimi

Pite me Spinaq – receta gatimi

Receta gatimi – ecaty.com gatuani me fantazi, servireni bukur, sepse nje ushqim i prezantuar bukur eshte gjysma e shijes, guzhina ka shume receta te shijshme por qe shpeshhere kalojne te pa shijuar vetem sepse prezantohen me nje pamje jo fort terheqese edhe se ndoshta mund te jete ushqimi me i mire qe mund te jete gatuar ndonjehere.
Per te mesuar receta gatimi te reja na vizitoni shpesh dhe do t’ju servirim receta vertet te shijshme…
Ju befte mire. 

Pite me Spinaq - reeceta gatimi
Pite me Spinaq - receta gatimi
Write a review
Print
Përbërësit
 1. 500gr spinaq,
 2. 1kg djathe lope,
 3. 1kg pete e gatshme,
 4. 5 veze,
 5. 300ml qumesht,
 6. vaj,
 7. kripe.
Përgatitja
 1. E ziejme spinaqin ne uje te valuar ne zjarr. Spinaqin e zier e shperlajme me uje te ftohte, e kullojme dhe e presim ne cope te imeta.
 2. Nderkohe, i thyejme vezet dhe i ndajme te bardhat nga te verdhat.Te bardhat e vezes i rrahim me mikser. Ne tenxheren e madhe me te verdhat e vezes e grijme djathin dhe e shtojme qumeshtin. Hedhim ne te kripe dhe vaj. Pastaj, ne ene i shtojme te bardhat e vezes te rrahura dhe spinaqin. Perziejme me luge, derisa te fitojme nje mase homogjene.
 3. Ne tave hedhim vaj dhe e perhapim me furçe ne tere siperfaqen. Ne tave e veme nje pete dhe e palojme ne madhesi te taves.
 4. E marrim peten e dyte, e tutelojme me dore dhe e kalojme ne masen ne tenxhere. Kete pete e veme siper petes ne tave ne skaj te taves. Te njejten gje e bejme me te gjitha petet, me te cilat e mbushim taven.
 5. Masen e mbetur ne tenxhere e shperndajme ne tave siper pites. Siper hedhim vaj dhe i shtrojme dy petet e mbetura. Skajet e peteve i shtypim ne brendi te taves.Edhe siper tyre hedhim vaj dhe e perhapim ne tere siperfaqen e petes. Taven e veme ne furre, pjekim 15 minuta ne temperature prej 220 grade.
 6. Piten e presim ne cope.
 7. Ju befte mire
ECATY http://www.ecaty.com/

Related articles

 • Si te gatuajme bombone – embelsire tradicionale Shqiptare

  Si te gatuajme Bombone – Receta gatimi per Bombone vendi. Kjo eshte nje recete qe perdorej dikur neper shtepiat tona ku kushtet e veshira ekonomike na benin qe me dy tre perberes te sajonim dicka dhe te nxirrnim me te miren prej tyre. Kjo eshte dhe rasti i ketyre bomboneve te shijshme shqiptare 

 • Ëmbëlsirë me dardhë – receta gatimi

  Receta gatimi – ecaty.com gatuani me fantazi, servireni bukur, sepse nje ushqim i prezantuar bukur eshte gjysma e shijes, guzhina ka shume receta te shijshme por qe shpeshhere kalojne te pa shijuar vetem sepse prezantohen me nje pamje jo fort terheqese edhe se ndoshta mund te jete ushqimi me i mire qe mund te jete…

 • Receta Gatimi – Tiramisu embelsire

  Tiramisu – si te pergatisni tiramisu. Nje embelsire klasike e guzhines europiane dhe me saktesisht nga guzhina italiane. 

Leave a Reply

Kalendari i artikujve

Maj 2015
M T W T F S S
« Apr   Jun »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031