Artikujte rinj

Si të përdorni shpejtësinë e shkrepjes?!

Si të përdorni shpejtësinë e shkrepjes?!

Shpejtësia e Shkrepjes(SHUTTER SPEED)

shutter_camera_ecaty_com_koha_e_shkrepjes_teknika_fotografimiSa shpejt aparati juaj hap dhe mbyll ekspozimin e sensorit. Sa më tepër të qëndrojë hapur aq më shumë dritë hyn në sensor dhe e kundërta ndodh sa më pak të rrije hapur.

 •  shpejtësia e shkrepjes        Zakonisht përdoret për:
 • 1/4000 sek                            të ngrirë objekte shumë të shpejtë
 • 1/2000 sek                            të ngrirë makina që ecin shpejt
 • 1/1000 sek                             fotografi sportive
 • 1/500   sek                             sporte të ngadaltë(futboll,baketboll, etj)
 • 1/250   sek                             për të fotografuar fëmijë
 • 1/125    sek                             foto standarte
 • 1/60     sek                             shpejtësia më e ulët për foto pa stabilizues.
 • 1/30     sek                             kur dëshironi të krijoni avullosje pas objektit  sportiv/makina
 • 1/15      sek                             kur dëshironi të avullosni objekte në lëvizje
 • 1/8       sek                              për të avullosur ujin në lëvizje
 • 1/4       sek                              për të avullosur njërëz në lëvizje
 • 1/2       sek                              për të avullosur ujin që lëviz ngadalë
 • 1 sek apo më ngadalë          ekspozim shumë i gjatë.

Related articles

 • Pse është fotografimi me hapjen e diafragmës, mënyra më e mirë për fotografi dasmash?

  “Profesionistët e vërtetë shkrepin manualisht.” (jo gjithmonë…ose më mirë jo komplet manual) Nëse dëshironi të bëheni fotografë profesionistë mënyra më e mirë është të mësoni dhe praktikoni. Shumë forume apo website që flasin mbi fotografinë do tju tregojnë artikuj që përmbajnë rregullat kryesore dhe kjo do të thotë se në shumë website do të gjeni…

 • 10 gjërat që nuk duhet ti thoni fotografit tuaj!

  Ndonjëherë ose më shpesh se ndonjëherë, pra shpeshherë ndodh që dikush ndërhyn në zanatin e tjetrit dhe i duket vetja më profesionist edhe pse nuk ka dhënë asnjë provë që di të bëjë të paktën ndonjë gjë fillestare të  atij zanati…të tjerë pretendojnë gjëra që nuk qëndrojnë as në tokë e as në qiell. Të…

 • 75 gjera qe duhet te mesoni mbi fotografine!

  Një fotograf profesionist që të jetë i tillë duhet të ketë mbi supe eksperienca të ndryshme dhe realizime të shumëllojshme dhe me teknika të ndryshme. Këto teknika nuk mësohen të gjitha në një ditë, por duhet kohë, punë dhe pasion. Kohë për të mësuar teknika por edhe sjellje që e bëjnë fotografin të denjë për…

Leave a Reply

Kalendari i artikujve

Maj 2015
M T W T F S S
« Apr   Jun »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Receta Gatimi