Artikujte rinj

Receta Gatimi – Tiramisu embelsire

Receta Gatimi – Tiramisu embelsire

Tiramisu – si te pergatisni tiramisu. Nje embelsire klasike e guzhines europiane dhe me saktesisht nga guzhina italiane. 

Tiramisu
embelsire italiane
Write a review
Print
Perberesit
 1. 400 gr biskota pishkote
 2. 500 gr djath mascarpone
 3. 400 gr ajke e embel(hopla)
 4. 200 gr sheqer pluhur
 5. 1 qese e vogel zhelatine kokerrza
 6. 150 ml kafe e pergaditur
 7. Kakao per pluhurosje
Pergatitja
 1. Se pari zhelatine laget me pak uje te ngrohet,jo te vloj.
 2. Atehere miret djathi mascarpone dhe perzihet me sheqer pluhur me mixer
 3. Ajka e embel tundet derisa te trashet.
 4. Pasi djathi mascarpone me sheqerin behet nje mase kremoze shtohet edhe ajka e embel.
 5. Zhelatine se shkire i shtohen 2-3 luge nga kremi,perzihet mire qe te ruaj konsistencen e vet,dhe me pas perzihet me krejt krem in tjeter te pergaditur.
 6. Pishkotet lagen mjaft shkurt ne kafen e pergaditur.
 7. Pishkotet renditen ne nje kallep me te thelle te mbuluar me leter per pjekje ose alufolie.
 8. Renditen nje rend pishkote,nje rend krem derisa te hargjohet kremi dhe pishkotet(madhesia e kallepit ku do ti renditini eshte varesisht sa deshironi te jete e larte tiramisuja).
 9. Me rendesi eshte qe shtresa e fundit te jete me kremin dhe pastaj pluhuroset me kakao.
Notes
 1. Tiramisuja lihet te ftohet dhe pastaj se bashku me letren per pjekje ose alufolien nxirret nga kallepi dhe qitet ne ndonje tabaka te rafshet ku me lehte do te nxjerrim pjeset e prera qe do ti servojme.Ju befte mire.
ECATY http://www.ecaty.com/

Related articles

 • Si te gatuajme bombone – embelsire tradicionale Shqiptare

  Si te gatuajme Bombone – Receta gatimi per Bombone vendi. Kjo eshte nje recete qe perdorej dikur neper shtepiat tona ku kushtet e veshira ekonomike na benin qe me dy tre perberes te sajonim dicka dhe te nxirrnim me te miren prej tyre. Kjo eshte dhe rasti i ketyre bomboneve te shijshme shqiptare 

 • Ëmbëlsirë me dardhë – receta gatimi

  Receta gatimi – ecaty.com gatuani me fantazi, servireni bukur, sepse nje ushqim i prezantuar bukur eshte gjysma e shijes, guzhina ka shume receta te shijshme por qe shpeshhere kalojne te pa shijuar vetem sepse prezantohen me nje pamje jo fort terheqese edhe se ndoshta mund te jete ushqimi me i mire qe mund te jete…

 • Pite me Spinaq – receta gatimi

  Receta gatimi – ecaty.com gatuani me fantazi, servireni bukur, sepse nje ushqim i prezantuar bukur eshte gjysma e shijes, guzhina ka shume receta te shijshme por qe shpeshhere kalojne te pa shijuar vetem sepse prezantohen me nje pamje jo fort terheqese edhe se ndoshta mund te jete ushqimi me i mire qe mund te jete…

Leave a Reply

Kalendari i artikujve

Maj 2015
M T W T F S S
« Apr   Jun »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Receta Gatimi