Artikujte rinj

Gurabie me arra – recete gatimi – embelsire

Gurabie me arra – recete gatimi – embelsire

Perziejme në nje procesor ushqimi 1 filxhan nga sheqeri dhe gjalpin.Shtojme vezët dhe i perziejme për 10 minuta.Ne nje ene plastike hedhim vajin e ullirit,konjakun,soden e bukes,vaniljen,pak e nga pak 

GURABIE ME ARRA
Gurabie me arra - embelsire
Write a review
Print
Ingredients
 1. PERBERESIT: për 4-6 persona
 2. 1 kg miell për të gjitha përdorimet
 3. 2 kokra vezë
 4. 1/2 luge kafe vanilje
 5. 2 filxhana të çajit sheqer pluhur
 6. 1 ½filxhan çaji me arra te shtypyra
 7. 1 filxhan kafe me konjak
 8. 1 ½ filxhan caji me gjalpe
 9. ½ filxhan caji me leng pjeshke
 10. 1 lugë çaji me sode buke
 11. 1 ½ filxhan caji me vaj ulliri.
PERGATITJA
 1. Perziejme në nje procesor ushqimi 1 filxhan nga sheqeri dhe gjalpin.Shtojme vezët dhe i perziejme për 10 minuta.Ne nje ene plastike hedhim vajin e ullirit,konjakun,soden e bukes,vaniljen,pak e nga pak miellin,arrat, dhe perziejme te gjithe perberesit e gurabieve avash avash me dorën derisa të formohet nje brumë i butë.
 2. Leme pak te qetesohet dhe te fryhet brumin e bute dhe formojme gurabiet ne forma të rrumbullakëta. Vendosim gurabiet ne nje tepsi te vajosur dhe i pjekim në furrë te nxehur për 25-30 minuta. Mbasi të ftohen pas pjekies ju shtojme gurabieve lengun e pjeshkes dhe i sperkasim pas 40 minutash me sheqerin pluhur qe na ka mbetur.
 3. ju befte mire!
ECATY http://www.ecaty.com/

Related articles

 • Si te gatuajme bombone – embelsire tradicionale Shqiptare

  Si te gatuajme Bombone – Receta gatimi per Bombone vendi. Kjo eshte nje recete qe perdorej dikur neper shtepiat tona ku kushtet e veshira ekonomike na benin qe me dy tre perberes te sajonim dicka dhe te nxirrnim me te miren prej tyre. Kjo eshte dhe rasti i ketyre bomboneve te shijshme shqiptare 

 • Ëmbëlsirë me dardhë – receta gatimi

  Receta gatimi – ecaty.com gatuani me fantazi, servireni bukur, sepse nje ushqim i prezantuar bukur eshte gjysma e shijes, guzhina ka shume receta te shijshme por qe shpeshhere kalojne te pa shijuar vetem sepse prezantohen me nje pamje jo fort terheqese edhe se ndoshta mund te jete ushqimi me i mire qe mund te jete…

 • Pite me Spinaq – receta gatimi

  Receta gatimi – ecaty.com gatuani me fantazi, servireni bukur, sepse nje ushqim i prezantuar bukur eshte gjysma e shijes, guzhina ka shume receta te shijshme por qe shpeshhere kalojne te pa shijuar vetem sepse prezantohen me nje pamje jo fort terheqese edhe se ndoshta mund te jete ushqimi me i mire qe mund te jete…

Leave a Reply

Kalendari i artikujve

Prill 2015
M T W T F S S
« Mar   May »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Receta Gatimi