Artikujte rinj

Sot eshte ditelindja e aktorit te mirenjohur Fitim Makashi

Sot eshte ditelindja e aktorit te mirenjohur Fitim Makashi

Sot eshte ditelindja e aktorit te mirenjohur Fitim Makashi dhe ne
i urojme te festoje sa me shume vite te tjere.
Fitim Makashi lindi me 10 prill 1944 ne Gjirokaster. Ne vitin 1963 nis studimet ne institutin e arteve per aktor dhe ka mbaruar ne 1967 dhe eshte emeruar petagog. Karierën si aktor e fillon ne vitin 1967 me filmin “Duel i heshtur” duke vazhduar me filmat e tjere si “Prita” (1968) “Njesiti gueril” (1969) “Ndergjegja” (1972) “Rugicat qe kerkonin diell” (1975) “Ne fillim te veres” (1975) “Ilegalet” (1976) “Nga mesi i eresires” (1978) “Intendenti” (1980) “Gjurme ne kaltersi” (1981) “Tre njerez me guna” (1985) “Shpella e pirateve” (1991) “Vdekja e kalit” (1992)

[image src=”http://www.ecaty.com/wp-content/uploads/2015/04/Fitim_Makashi_aktor_shqiptar.jpg” shape=”img-circle”]

ja nje prej filmave te tij: Ndergjegja

Related articles

  • Ndahet nga jeta aktori i mirënjohur i humorit, Met Bega

    Ndahet nga jeta aktori i mirënjohur i humorit, Met Bega Humoristi ndërroi jetë pas një beteje të gjatë me sëmundjen e Parkinsonit. Ai e përjetoi këtë betejë me optimizëm, ashtu si të gjithë jetën e tij. Simptomat e para të kësaj sëmundje aktori i mirënjohur i ndjehu në vitin 2010, por me kalimin e viteve…

Leave a Reply

Kalendari i artikujve

Prill 2015
M T W T F S S
« Mar   May »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Receta Gatimi