Artikujte rinj

Torte(kek) receta gatimi

Torte(kek) receta gatimi

Thyejmë vezët në enën për përzierje, shtojmë sheqerin dhe i rrahim me mikser, derisa të shkrihet sheqeri. I thërrmojmë arrat dhe i shtojmv në enë. Shtojmë pak qumësht. Shtojmë miellin e përzier pandërprerë me lugë, shtojmë qumështin e 

Embesire Torte
recete gatimi embelsire
Write a review
Print
Përbërësit
 1. 200gr miell
 2. 2 vezë
 3. 200gr arra
 4. 200gr sheqer
 5. 2-3 lugë marmelatë kajsie
 6. 200gr qokollatë për gatim
 7. 1 limon
 8. 50gr gjalpë
 9. 1 pako aditiv për brumë
 10. 200ml qumësht
Përgatitja
 1. I thyejmë vezët në enën për përzierje, shtojmë sheqerin dhe i rrahim me mikser, derisa të shkrihet sheqeri. I thërrmojmë arrat dhe i shtojmv në enë. Shtojmë pak qumësht. Shtojmë miellin e përzier pandërprerë me lugë, shtojmë qumështin e mbetur. Në anën e shpeshtë të rendes, në enë grijmë lëvozhgën e limonit.
 2. Kallëpin e rrumbullakët e lyejmë me gjalpë dhe e derdhim në të brumin për tortë. Rrafshojmë sipërfaqen e brumit dhe kallëpin e vëmë në furrë. Pjekim 20 minuta, në temperaturë prej 200 gradë.
 3. Me thikë lirojmë skajet e tortës nga kallëpi dhe largojmë pjesën anësore të kallëpit. Tortën e lyejmë me marmelatë.
 4. E thyejmë çokollatën dhe e shkrijmë mbi avull, duke e shtuar gjalpin e mbetur. Me çokollatën e shkrirë lyejmë tërë tortën. Siper tortës hedhim sheqer pluhur. Presim tortën në copë dhe i vëmë në pjatën për servirje.
ECATY http://www.ecaty.com/

Related articles

 • Si te gatuajme bombone – embelsire tradicionale Shqiptare

  Si te gatuajme Bombone – Receta gatimi per Bombone vendi. Kjo eshte nje recete qe perdorej dikur neper shtepiat tona ku kushtet e veshira ekonomike na benin qe me dy tre perberes te sajonim dicka dhe te nxirrnim me te miren prej tyre. Kjo eshte dhe rasti i ketyre bomboneve te shijshme shqiptare 

 • Ëmbëlsirë me dardhë – receta gatimi

  Receta gatimi – ecaty.com gatuani me fantazi, servireni bukur, sepse nje ushqim i prezantuar bukur eshte gjysma e shijes, guzhina ka shume receta te shijshme por qe shpeshhere kalojne te pa shijuar vetem sepse prezantohen me nje pamje jo fort terheqese edhe se ndoshta mund te jete ushqimi me i mire qe mund te jete…

 • Pite me Spinaq – receta gatimi

  Receta gatimi – ecaty.com gatuani me fantazi, servireni bukur, sepse nje ushqim i prezantuar bukur eshte gjysma e shijes, guzhina ka shume receta te shijshme por qe shpeshhere kalojne te pa shijuar vetem sepse prezantohen me nje pamje jo fort terheqese edhe se ndoshta mund te jete ushqimi me i mire qe mund te jete…

Leave a Reply