Artikujte rinj

Gezuar 1 prillin :) Recete gatimi peshk ne furre

Gezuar 1 prillin :) Recete gatimi peshk ne furre

Meqenese ne gjithe boten 1 prilli ka per protagonist peshkun, ndersa ne Shqiperi njihet si dita e genjeshtres, por si koncept eshte po i njejti dmth qe duhet te genjeni. Por siç e thame sot peshku eshte protagonist dhe keshtu qe ju servirim kete recete per te gatuar peshkun per te qendruar ne teme me 1 prillin. Ju befte mire! 

Peshk ne furre
Meqenese ne gjithe boten 1 prilli ka per protagonist peshkun, ndersa ne Shqiperi njihet si dita e genjeshtres, por si koncept eshte po i njejti dmth qe duhet te genjeni. Por siç e thame sot peshku eshte protagonist dhe keshtu qe ju servirim kete recete per te gatuar peshkun per te qendruar ne teme me 1 prillin. Ju befte mire!
Write a review
Print
Përbërësit
 1. 2 peshq të më dhenj të tipit qefull,levrek
 2. 1/2 limoni I grirë në fije të holla
 3. 2 fije të gjata majdanoz
 4. 1 domate e grirë ne kubikë të vegjël
 5. 2 thelpinj hudhë
 6. Kripë dhe piper të i
 7. Vaj ulliri dhe ½ gotë vere të bardhë
përgatitja
 1. Në një tavë shtrojmë një letër alumini duke llogaritur madhësi aq sa na mjafton për të mbështjellë peshkun në formë karameleje.Shtrojme peshkun e parë,i kripim barkun dhe i hedhim pakez piper të zi. Mbi siperfaqen e peshkut me një thike me majë bejmë disa prerje pak larg njera tjetrës ku do të futim copezat e prera të hudhrave.
 2. Hapim përsëri barkun, futim brenda gjethen e majdanozit të shtrirë tej e tej, copëzat e domateve (1/2 per secilin) e shtrijmë peshkun mire në qëndër të letrës, ngremë bordet dhe e sperkasim me kujdes me vaj ulliri dhe pak verë të bardhë. Vendosim sipër 2 fetat e prera hollë të limonit dhe nëse duam pak majdanoz të grirë hollë.
 3. Mbyllim letrën e aluminit në formë karameleje. Po keshtu veprojmë dhe me peshkun tjetër. Kur të jenë gati të dy, i vemë të mbështjellë në tavë që të piqen. Koha e pjekjes është 20' në një furrë me temp. 200° të ngrohur më përpara.
 4. Ju befte mire
ECATY http://www.ecaty.com/

Related articles

 • Divjaka tërheq vëmendjen e turistëve të huaj.

  Divjaka tërheq vëmendjen e turistëve të huaj. Shqipëria me pasuri të mëdha historike dhe kulturore, çdo vit e më shumë tërheq interesin e turistëve të huaj si dhe vetë shqiptarëve të cilët preferojnë të eksplorojnë vendin e tyre. Karavasta, përditë e më shumë vizitohet nga turistë të huaj që tashmë janë bërë kurioze për faunën…

 • Si te gatuajme bombone – embelsire tradicionale Shqiptare

  Si te gatuajme Bombone – Receta gatimi per Bombone vendi. Kjo eshte nje recete qe perdorej dikur neper shtepiat tona ku kushtet e veshira ekonomike na benin qe me dy tre perberes te sajonim dicka dhe te nxirrnim me te miren prej tyre. Kjo eshte dhe rasti i ketyre bomboneve te shijshme shqiptare 

 • Ëmbëlsirë me dardhë – receta gatimi

  Receta gatimi – ecaty.com gatuani me fantazi, servireni bukur, sepse nje ushqim i prezantuar bukur eshte gjysma e shijes, guzhina ka shume receta te shijshme por qe shpeshhere kalojne te pa shijuar vetem sepse prezantohen me nje pamje jo fort terheqese edhe se ndoshta mund te jete ushqimi me i mire qe mund te jete…

Leave a Reply

Kalendari i artikujve

Prill 2015
M T W T F S S
« Mar   May »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Receta Gatimi