Artikujte rinj

Shqipëria zgjidhet vendi organizator i Kampionatit Botëror të Fluturimeve të Lira

Shqipëria zgjidhet vendi organizator i Kampionatit Botëror të Fluturimeve të Lira

Për herë të parë në Shqipëri do të organizohet Kampionati Botëror i Fluturimeve të Lira. Alket Islami, Drejtor Ekzekutiv i “Albanian Open”, foli në “Revistën Televizive të Mbrëmjes”, duke dhënë arsyet se pse u zgjodh Shqipëria si vend organizator, si dhe shpjegoi detajet e mbajtjes së eventit.

Për aeronautikën shqiptare organizimi i këtij eventi shënon një fitore, duke i hapur njëherësh edhe më shumë dyert për sportet që kanë lidhje të drejtpërdrejtë me natyrën.

Alket Islami: Ardhja e këtij eventi të madh në Shqipëri ishte si pasojë e aktivitetit të “Albanian Open”, të edicioneve që kanë filluar nga viti 2000 deri tani. Para dy vjetësh, stafi ynë vendosi, edhe me përkrahjen e shteteve fqinje, që ne ta çonim kërkesën në FAI. Ne patëm fatin që e morëm këtë eveniment, pasi është hera e parë që do të zhvillohet në Shqipëri dhe në të gjithë rajonin. Pse u zgjodh Shqipëria? Këto aktivitete bëhen në vende piktoreske dhe më joshëse për turizmin, ku ne kemi LLogaranë dhe Vlorën. Prezantimi jonë ishte shumë interesant, pasi ne u paraqitëm me një videoklip të gjatë, rreth 7 minuta, të gjithë asaj që ne ofronim në Dhërmi, Llogara dhe në Vlorë. Aq më tepër që gjysma e shteteve që ishin në votim, pilotët e tyre kishin ardhur në Shqipëri dhe natyrisht që ata votuan dhe lobuan për ne.

 

Për më tepër informazione ju adresojmë në lidhjen origjinale të lajmit Kliko këtu

Related articles

 • Shqiperia e perzgjedhur si “Top-destination” 2015, vend i rekomanduar per tu vizituar

  Janë përzgjedhur tashmë 28 destinacionet kryesore për 2015 nga travelsquire.com. Vetëm tre shtete në Europë janë zgjedhur si “Kryeqyteti Evropian i Kulturës” për 2015, Shqipëria, Belgjika dhe Greqia. Shqipëria është një vend i bukur, i paprekur mbushur me thesare natyrore, kulturore dhe historike, shkruan Trave Squire Shqipëria është një vend i bukur që të lë…

 • Shpella e Pirateve – nje monument kulturor qe nuk i kushtohet vemendja e duhur

  SHPELLA E PIRATEVE Gjëndet në kodrinën ku është vendosur Manastiri i Shën Todhrit, në fshatin e Dhërmiut. Eshtë një shpellë karstike. Emrin e ka marë sepse në të, kohë më parë strehoheshin piratët e detit me anijet e tyre. Kur deti është i qetë ajo mund të vizitohet me lehtësi duke ofruar një pamje të mrekullueshme për vizitorin.
   
  Shpella e Pirateve eshte nje monument kulturor i Shqiperise i cili nese vleresohet siç duhet mund te sjelle shume vizitore te huaj por nuk do te jene te pakte as vendasit. Eshte nje vend qe ka vlere dhe duhet vleresuar si nje strukture qe mund te beje per vete mijera vizitore.
  Do te ishte bukur sikur te kishte nje organizim me te madh  si nga mediat ashtu edhe nga strukturat vendore per te bere tour, shetitje grupesh.
  Dikur ishte edhe filmi artistik shqiptar me te njejtin titull qe ka bere shume per njohjen dhe perhapjen e nje kulture te bukur per shpellen e pirateve, por edhe ai film nuk para gjendet me.
  Shpresojme qe dikush te beje diçka me teper per rritjen e turizmit ne kete aspekt meqenese jemi drejt stines se nxehte do te ishte e mira qe te behej diçka qe tani qe te jete gati per stinen e nxehte.
   
   

Leave a Reply