Artikujte rinj

Pas “Tomka dhe shoket e tij” Tani edhe “perralle nga e kaluara” drejt restaurimit

Pas “Tomka dhe shoket e tij” Tani edhe “perralle nga e kaluara” drejt restaurimit
tomka dhe shoket e tij restaurohet

tomka dhe shoket e tij restaurohet

Pas restaurimit te filmit “Nentori i dyte” dhe me pas i filmit “Tomka dhe shoket e tij”, qe u restaurua ne prill te vitit 2014 tani i vjen rradha edhe nje filmi tjeter po aq te rendesishem te kinemase shqiptare. Behet fjale per filmin “Perralle nga e kaluara” apo “14 vjeç dhenderr” me Gjinon dhe marigone. Restaurimi behet per shkak se filmit po i humbasin ngjyrat dhe po restaurohet qe te mbese me teper ne trashegimine kulturore shqiptare.

Keto filma te vjeter artistik te kinemase shqiptare edhe pse nuk mund te kene ndoshta teknologjine e avancuar ne krijimin e tyre por mbartin nje kulture te rendesishme te popullit Shqiptar.

“Përrallë nga e kaluara” Anagnosti, 1987 është padyshim një nga filmat ikonë të kinematografisë shqiptare si dhe një paraqitje, jo vetëm e artit kinematografik shqiptar por edhe e traditës, letërsisë, zakoneve, kostumografisë dhe muzikologjisë shqiptare.

Restaurimi do te behet nga nje kompani hungareze te specializuar ne restaurimin  e filmave. Kompania qe do ta restauroje quhet “Hungarian Filmlab” dhe do ta dorezojne filmin me resolucion 2K dhe qe me vone nga versioni dixhital mund te trasferohet edhe ne 35mm film por jo per momentin pasi ka nje kosto te larte.

E mirepresim restaurimin e filmave artistike Shqiptar sepse mbartin me vete kulturen, zakonet, miresjelljen, historine dhe nostalgjine e popullit te bukur dhe plot vlera Shqiptar.

Related articles

  • dji osmo – përsosshmëria në realizmin e videoklipeve mbërriti!

    çdo kameraman do ta dëshironte, çdo klient i kameramanit do ta dëshironte përdorimin e kësaj teknologjie, kur ajo që realizohet me të nuk ka krahasime sepse është thjesht përsosshmëria e teknologjisë e vënë në dispozicion të kameramanit për të realizuar klipe të shkëlqyera. E pra bëhet fjalë për prodhimin më të fundit të kompanisë DJI…

  • 40 vjet më parë u krijua videorregjistratori i parë!

    Videorregjistratori për përdorim shtëpiak, që sot është nënvlerësuar nga kalimi në epokën e dvd-ve dhe streaming, ishte teknologjia që i hapi rrugë ruajtjes së kujtimeve në një kasetë me shirit 16mm që mblidhte në të video dhe zë. E pra sot Videorregjistratori ose i quajtur ndryshe për shpjejtësi shqiptimi, “video”, mbush 40 vjeç. Duket i…

  • Premiera e restaurimit të filmit “përrallë nga e kaluara” tashmë në kinema millenium

    Ashtu siç ju kishim njoftuar kohë më parë që filmi “përrallë nga e kaluara” me Gjinon dhe Marigonë ishte drejt restaurimit të tij, kështu ju njoftojmë edhe sot se restaurimi i këtij filmi, ikonë e kinemasë Shqiptare ka përfunduar me sukses. Tashmë ka filluar të shfaqet  në kinema Millenium dhe për dashamirësit e artit Shqiptar…

Leave a Reply

Kalendari i artikujve

Shkurt 2015
M T W T F S S
« Jan   Mar »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
232425262728