Artikujte rinj

Lumi Shkumbin del nga shtrati, nën ujë dhe kështjella e Bashtovës

Lumi Shkumbin del nga shtrati, nën ujë dhe kështjella e Bashtovës

Me shirat e shumtë që kanë rënë ditët e fundit, shumë lumenj kanë dalë nga shtrati duke bërë përmbytje të mëdha në zona të banuara por edhe në toka bujqësore. Të shumta janë dëmet e shkaktuara në të gjithë shqipërinë nga vërshimi i ujit dhe dalja e lumejve nga shtrati.

Një nga lumenjtë që është tejmbushur është edhe lumi Shkumbin i cili ka dalë nga rrjedha e tij e zakonshme dhe ka rrethuar me ujë një monument kulturor siç është kalaja e Bashtovës në fshatin Vilë-Bashtovë të komunës Gosë të rrethit të Kavajës. Nëse një imazh është baraz me njëmijë fjalë atëherë shihni imazhet në vijim.

keshtjella e bashtoves nen uje1

keshtjella e bashtoves nen uje1

keshtjella e bashtoves nen uje2

Related articles

  • Piknik te kalaja Bashtoves(Bashtova’s Castle)

    …edhe pak orë na ndajnë nga fillimi i eventit artistik kulturor në Kalanë e Bashtovës. Për ata që nuk e dinë, kjo kala ndodhet afër bregdetit në një zonë fushore midis Kavajës dhe Rrogozhinës. Për të shkuar të vizitoni kalanë e Bashtovës, ju duhet të dilni në Gosë dhe të ndiqni rrugën për në bregdet.…

  • Si të arrini në kështjellën e Bashtovës – harta

    Kalaja e Bashtovës (Castle Bashtova) ngrihet pranë fshatit tëVile-Bashtovës në një distancë prej 3-4 km, në veri të grykëderdhjes së lumit të Shkumbinit. Kështjella është ndërtuar në shekullin XV dhe u ka shërbyer venecianëve,per shkembime tregtare. Zona e Bashtovës është përmendur si një port lumor në Shkumbin si dhe një qendër e eksportit të drithërave.…

Leave a Reply

Kalendari i artikujve

Shkurt 2015
M T W T F S S
« Jan   Mar »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
232425262728  

Receta Gatimi