Artikujte rinj

Shpella e Pirateve – nje monument kulturor qe nuk i kushtohet vemendja e duhur

Shpella e Pirateve – nje monument kulturor qe nuk i kushtohet vemendja e duhur
SHPELLA E PIRATEVE
Gjëndet në kodrinën ku është vendosur Manastiri i Shën Todhrit, në fshatin e Dhërmiut. Eshtë një shpellë karstike. Emrin e ka marë sepse në të, kohë më parë strehoheshin piratët e detit me anijet e tyre. Kur deti është i qetë ajo mund të vizitohet me lehtësi duke ofruar një pamje të mrekullueshme për vizitorin.
 
Shpella e Pirateve eshte nje monument kulturor i Shqiperise i cili nese vleresohet siç duhet mund te sjelle shume vizitore te huaj por nuk do te jene te pakte as vendasit. Eshte nje vend qe ka vlere dhe duhet vleresuar si nje strukture qe mund te beje per vete mijera vizitore.
Do te ishte bukur sikur te kishte nje organizim me te madh  si nga mediat ashtu edhe nga strukturat vendore per te bere tour, shetitje grupesh.
Dikur ishte edhe filmi artistik shqiptar me te njejtin titull qe ka bere shume per njohjen dhe perhapjen e nje kulture te bukur per shpellen e pirateve, por edhe ai film nuk para gjendet me.
Shpresojme qe dikush te beje diçka me teper per rritjen e turizmit ne kete aspekt meqenese jemi drejt stines se nxehte do te ishte e mira qe te behej diçka qe tani qe te jete gati per stinen e nxehte.

 

 

 

Shpella e piratëve (roman)

Shpella e piratëve është roman i shkrimarit shqiptarë Petro Marko.

Përmbajtja e romanit është shpërndarë në pesë pjesë. Pjesa e parë ka dy tituj “Tregimi i Niko Dabos” dhe “Përleshja me peshkaqenin”.Ndërsa pjesa e dytë mbanë titujt “Zbulimi i një fshehtësie shekullore”, “Gjonbaba! Gjonbaba!” dhe “Lolua – Gjonbaba!. Në pjesen e tretë paraqiten titujt “Përgatitja”, “Në sulm për futje në shpellë”, “Në detin e shpellës” dhe “Viti 999!”. Pjesa e katërt fillon me titullin “Emri i Rusman el Namsurit” vazhdon me “Gjonbiri” dhe përfundon me titullin “Gjonipi”. Pjesa pestë dhe e fundit, ka pesë tituj. Fillon me titullin “Kthimi i humbjes“, vazhdonë me “Lundërthyes në skëterrë!”, “Zbulime tjera”, “Zëri i jetës” dhe përfundon me “Në krye Delfini i pionierëve!”.

PERMBAJTJA :’pjesa e parë “Tregimi i Niko Dabos”

Në këtë tregim bëhet fjalë për Niko Dabuan. Ai ishte plak por ishte edhe peshkatari dhe notari më i mirë i fshatit. Plaku Dabua nuk shikonte mirë. Disa thonin se plaku kishte sytë e peshkut sepse ai nën ujë mund të shikoj edhe vrimën e gjilpërës. Niko Daboa kishte bërë shumë heroizma. Iliri ne mengjes shkoi te shoket per te bere plane se si ta percjellin Niko Dabuan qe kishte zbritur gjer te shkembi prane Shpelles se Pirateve. Iliri,Fotua dhe Jani vendosen qe ta gjejn Loluan sepse ai eshte me i madh dhe trim dhe ate do ta bejn kapedanin e tyre. Ata shkuan Ne Shpellen e Pano Gjinit dhe e gjeten Loluan. Qe nga Shpelle Pano Gjinit ata shikuan ma dylbi Niko Dabuan qe kishte hypur shume lart ne Shpellen e Pirateve. Lolua pranoi te behej kapedani i tyre me kusht qe ti vendosnin duart ne majen e shpetes dhe te betoheshin. Lolua tha se po neser do te takohen ne ate vend dh te marrin thik,litar dhe buke. Posa u gdhi, ata shkuan tek vendi i caktuar. Lolua i kontrolloi shoket se ai kan marre mjetet qe i kishte kerkuar. Lolua u cakton detyrat djemeve. Iliri zuri vend ne nje shteg te fshehte dhe priste te shihte plakun Dabua. Pas nje kohe ai pa Dabuan Dhe sipas urdherit te kapedanit ai duhej ta percillte fshehtas Dabuan. Tek po e percjellte nga pas degjoi nje ze. Ajo ishte Lulja e motra e tij te cilin e ka gjetur ne shpell.Po ashtu edhe ne shtrat d.m.th cullak.

Related articles

  • Piknik te kalaja Bashtoves(Bashtova’s Castle)

    …edhe pak orë na ndajnë nga fillimi i eventit artistik kulturor në Kalanë e Bashtovës. Për ata që nuk e dinë, kjo kala ndodhet afër bregdetit në një zonë fushore midis Kavajës dhe Rrogozhinës. Për të shkuar të vizitoni kalanë e Bashtovës, ju duhet të dilni në Gosë dhe të ndiqni rrugën për në bregdet.…

  • Divjaka tërheq vëmendjen e turistëve të huaj.

    Divjaka tërheq vëmendjen e turistëve të huaj. Shqipëria me pasuri të mëdha historike dhe kulturore, çdo vit e më shumë tërheq interesin e turistëve të huaj si dhe vetë shqiptarëve të cilët preferojnë të eksplorojnë vendin e tyre. Karavasta, përditë e më shumë vizitohet nga turistë të huaj që tashmë janë bërë kurioze për faunën…

  • Rally Albania 2015 nga data 6 deri në 13 qershor per të zbuluar Shqipërinë!

    RALLY ALBANIA  është një event sportiv ekstrem që i bie rreth e përqark Shqipërisë me garues nga e gjithë bota që mblidhen në këtë spektakël të motorrave, makinave, quad dhe SSV. Ky event është i hapur për të gjithë ata që kanë shpirt sportiv, mjetin e duhur, dhe letrat në rregull(siguracionin, kualidimet e nevojshme etj)…

Leave a Reply

Kalendari i artikujve

Shkurt 2015
M T W T F S S
« Jan   Mar »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
232425262728  

Receta Gatimi