Artikujte rinj

Selfie më i arrirë për vitin 2014

Selfie më i arrirë për vitin 2014

Viti 2014 mund të etietohet nga dikush si viti zyrtar i fotografive selfie: ka pasur nga ato për oskar, personale dhe profesionale.Subjekti në foto nuk duhet të jetë patjetër fotomodel/e por mjafton të jetë kushdo që i bën foto vetes dhe në bazë të situatës, vendit apo eventit, foto bëhet pak a shumë e “famshme” .

Kështu është rasti i selfistit për të cilin flasim në vijim.

100-clone-selfie

100-clone-selfie

Timothy LaBranche është një zyrtar i një kompanie ajrore JetBluee dhe ka menduar shumë para se të bëjë selfin e tij të famshëm. Një ditë të tetorit ai shkoi në punë një orë përpara dhe duke gjetur një avion të parkexhuar dhe në pritje për tu mbushur me pasagjerë, ai mendoi se mund ta mbushte vetë të tërë avionin.

Ja kështu pra që në mënyrë virtuale ia arriti qëllimit.Me një Canon 6D, një objektiv 17-40mm f/4 L dhe aplikacionin EOS remote në celular të lidhur me anë të funksionit wi-fi me aparatin, filloi të shkrepte fotografi.

Shkrepi plot 100 fotografi dhe më pas iu deshën edhe 5 orë post-produksioni për të arritur të realizonte idenë e tij. Thotë që ka punuar edhe me zmadhime deri në 500% për tu kujdesur për detaijin më të vogël.

Një gjë më ka mbetur pishman thotë Timothy, që nuk munda ta bëja me rroba të ndryshme për çdo vend ulje pasagjeri, në këtë mënyrë do të kishte qenë edhe më origjinale si foto, por koha nuk ishte në krahun tim tha ai.

Ju si thoni a është kjo foto një selfie e realizuar vërtet bukur?

Related articles

  • 5 teknika fotografimi që do t’ju bëjnë fotograf profesionist!

    Nëse ju pëlqeu javën e kaluar artikulli “3 rregulla që fotografët profesionistë përdorin në shkrepjet e tyre!” , këtë javë ju servirim një tjetër artikull po aq interesant që do të përmirësojë ndjeshëm teknikën tuaj të fotografimit. teknika 1 – Përdorni një sfond të përshtatshëm Një sfond i përshtatshëm do të thotë ta fotografoni subjektin […]

  • GoPro do të prezantoje dronin e vet

    GoPro do të prezantoje dronin e vet të kompletuar me videokamer me risolucion të lart HD, brenda vitit 2015   Dronet, apo aeromobilat me pilotim të radiokomanduar, po shtohen dita ditës. Ka nga ata që i blejnë për qef vetëm për të thënë që e kam pilotuar edhe unë një të tillë. Ka nga ata […]

Leave a Reply

Kalendari i artikujve

Dhjetor 2014
M T W T F S S
« Nov   Jan »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Studio Ristyle – Ju ben te enderroni!