Artikujte rinj

Casio EXILIM EX-MR1 – një aparat për femra dhe për selfie

Casio EXILIM EX-MR1 – një aparat për femra dhe për selfie

Lajme të mira për ata që i pëlqen të bëjnë selfie: Casio ka hedhur në treg aparatin fotografik Casio EXILIM EX-MR1. Ky aparat është menduar posaçërisht për këtë tip fotografie meqenëse kohët e fundit është bërë e modës.

Ky aparat ka të bashkangjitur një pasqyrë që mundëson pamjen reale se ku po e drejtoni aparatin. Ky aparat pritet të korrë sukses mes gjinisë femërore e cila e ka të vështirë të shëtisë pa një pasqyrë me vete. Në këtë mënyrë do të mund të shihen të rregullohen dhe gjithashtu të bëjnë dhe foto.
Ka një monitor LCD prej 2,7″ me një resolucion  460.800 pixel.

Sipas testimeve të kryera duke ndjekur standartin Secondo test effettuati  CIPA, bateria e  Casio EXILIM EX-MR1 ka një kohëzgjatje prej 230 shkrepjesh. Për një shpërndarje të shpejtë të imazheve, është, ndër të tjera e pajisur edhe me Wi-Fi.

Nga ana teknike  Casio EXILIM EX-MR1 ka një sensor CMOS prej 1/2,3″ risolucion 14MP. Skema optike e obiektivit ka 5 elementë(një prej të cilëve jo sferik) në 5 grupe.

Obiektivi është me kënd të gjërë prej 21mm të barazvleshme (në formatin 35mm), shkalla ISO shkon nga ISO 100 në ISO 3.200 dhe është e mundur të bëni filmime Full HD.

Related articles

  • Xiaomi Yi Action Camera për 64 dollarë- konkurrentja kryesore e GoPro me një çmim vërtet interesant!

    Nëse në vendet perëndimore e njohim Xiaomi kryesisht për Smartphonët, kjo kompani kineze njihet në vendin e saj për një shumllojshmëri aparturash të prodhuara dhe të shitura prej kësaj firme prodhuese. Si të mos mjaftonte Xiaomi ka prezantuar një aparaturë tjetër që pritet të bëhet konkurrentja kryesore e GoPro-së( kamera sportive më e famshme sot…

  • Prynt- printoni me smartphone-in tuaj!

    Ju e dini që fotografitë e çastit janë diçka me të vërtetë tërheqëse për faktin se mund ta shikojmë foton të printuar në moment. Një kompani Franceze me emrin  Prynt ka krijuar një printer ose më mirë një kasë apo kallëf smartphone-i që ka të bashkangjitur brenda saj, një printer. Një mini printer që është…

  • Foto e ditës: Shqiponja ndjek lejlekun.

       Të gjithë fotografët ëndërrojnë të bëjnë një foto që mund të qëllojë një herë në jetë, një foto nga ato që të thonë isha me fat që isha në momentin e duhur, në vendin e duhur dhe bëra foton më të rrallë që ekziston në botë dhe që s’është fotografuar ndonjëherë më parë. Nuk…

Leave a Reply

Kalendari i artikujve

Dhjetor 2014
M T W T F S S
« Nov   Jan »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Receta Gatimi