Artikujte rinj

Foto e ditës: Shqiponja ndjek lejlekun.

Foto e ditës: Shqiponja ndjek lejlekun.
 Të gjithë fotografët ëndërrojnë të bëjnë një foto që mund të qëllojë një herë në jetë, një foto nga ato që të thonë isha me fat që isha në momentin e duhur, në vendin e duhur dhe bëra foton më të rrallë që ekziston në botë dhe që s’është fotografuar ndonjëherë më parë.
Nuk ka rëndësi nëse është një foto që ka si objekt njerëz apo natyrën, mjafton të jetë një foto e rallë që jo çdokush ka fatin ta bëjë.

Në foton që ju tregojmë  Owen Deutsch, qëlloi në vendin e duhur në kohën e duhur dhe shfrytëzoi rastin për të bërë këtë foto mbresëlënëse. Foto është shkrepur në liqenin e dhelprës(Fox lake) në Illinois:

Në fotografi shihet qartë një shqiponjë në ndjekje të një lejleku.

“Kjo shqiponjë po ndiqte lejlekun për ta larguar nga vezët e saj që kishte aty në afërsi dhe jo sic mund të imagjinohet. Në këtë rast Shqiponja po mbronte vetëm çerdhen e saj.

Fotografi shpjegon se po të kishte dashur shqiponja ta ndiqte si pre lejlekun, ky i fundit do të kishte përfunduar me kohë në kthetrat e shqiponjës edhe shumë kohë përpara se kjo foto të shkrepej.

Diçka tjetër që bie në sy është edhe madhështia e kësaj foto, përveçse e rrallë po edhe e bukur si “kompozim”.

Fluturimi i të dy shpendëve me krahët e hapur në maksimum tregon një bukuri të rrallë të shfaqur në këtë fotografi.

Related articles

  • 9 gjëra që fotografi juaj nuk do tju thotë kurrë por që do të dëshironte ti dinit!

    9        Le ti vëmë gjërat në vijë që në fillim! Nëse më zgjidhni si fotograf apo kameraman për eventin tuaj, nënkuptohet që më keni zgjedhur sepse ju pëlqen puna që bëj. Më konkretisht të përqëndrohemi te fotografi!. Kur ju kërkoni të menaxhoni mënyrën se si duhet të bëhen fotografitë, kur më thoni si tju vë…

  • 10 gjërat që nuk duhet ti thoni fotografit tuaj!

    Ndonjëherë ose më shpesh se ndonjëherë, pra shpeshherë ndodh që dikush ndërhyn në zanatin e tjetrit dhe i duket vetja më profesionist edhe pse nuk ka dhënë asnjë provë që di të bëjë të paktën ndonjë gjë fillestare të  atij zanati…të tjerë pretendojnë gjëra që nuk qëndrojnë as në tokë e as në qiell. Të…

  • Kamera e vogël apo kamera e madhe kush është me profesionale?

    Shumë diskutime lindin mbi këtë temë dhe ndonjëherë në mënyrë të gabuar cilësojnë se e vogla është më e mirë se e madhja apo e kundërta. Le ta themi pa shumë retorika se të dyja rastet janë të vërteta ose të gabuara(varet nga këndvështrimi). Lindja e diskutimeve është një e mirë se vë në provë…

Leave a Reply

Kalendari i artikujve

Dhjetor 2014
M T W T F S S
« Nov   Jan »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031